Nowy projekt: Przygotowania do mistrzostw w Emiratach

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Przygotowania do mistrzostw w Emiratach To ma być jeden z flagowych projektów rekonstrukcyjnych w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Archaiczne stadiony mają być stopniowo zastępowane czymś właśnie takim.

Reklama

Dziś do naszej bazy dołączył nowy projekt z Emiratów Arabskich, gdzie zaglądamy rzadko. Tym razem warto o tyle, że na bazie tej przebudowy mają być realizowane kolejne, dla innych klubów piłkarskich w ZEA.

Przebudowa stadionu Al Maktoum w dzielnicy Oud Metha, jednego z najbardziej centralnych w Dubaju, ruszyła oficjalnie w październiku 2017 i jest prowadzona z uwagi na przygotowania do Pucharu Azji 2019. Do stycznia inwestycja musi być zrealizowana, obecnie jej postęp szacuje się na jedną trzecią.

Al Maktoum Stadium

W ramach dostosowania powstałego w 1995 roku obiektu do norm europejskich zburzono trzy trybuny, pierwotnie powstałe na planie owalu. Nowy stadion ma być „prostokątny”, a więc z widownią tuż za boiskiem. Główna trybuna – choć po rozbudowie – pozostanie na swoim miejscu, a dzięki większym sektorom po pozostałych stronach pojemność meczowa wzrośnie do ok. 15 tys. miejsc.

Przygotowany przez OBE Architects projekt przewiduje stworzenie jednolitej elewacji dla całego stadionu, przypominającej bardzo dosłownie tę z nigeryjskiego Uyo. Za dnia satynowany pleksiglas ma być elegancki i lekki, a nocą ma zmieniać się w turkus, celebrując barwy klubowe Al Nasr Stadium i dając wrażenie luksusu.

Co ciekawe, jeszcze w 2017 roku projekt wyglądał znacznie skromniej, zakładając niższą bryłę stadionu i tylko skromne zadaszenie głównej trybuny. Później jedna zapadła decyzja o podniesieniu całej bryły i lepszym wkomponowaniu zachodniej trybuny.

Al Maktoum Stadium

Reklama