Białystok: Milionowy gość i znacznie więcej – stadion podsumowuje 2017 rok

źródło: Stadion.Bialystok.pl

Białystok: Milionowy gość i znacznie więcej – stadion podsumowuje 2017 rok Liczby wyglądają bardziej imponująco niż na jakimkolwiek innym stadionie, ale to raczej kwestia sposobu liczenia niż skali sukcesu. Stadion Miejski w Białymstoku podsumował miniony rok.

Reklama

Na pierwszy rzut oka te liczby wyglądają niesamowicie. Aż 2377 wydarzeń kulturalno-rozrywkowych i sportowych naliczył operator Stadionu Miejskiego w Białymstoku od stycznia do grudnia 2017. W tym aż 106 dużych imprez. Wygląda, jakby stadion tętnił życiem non stop, codziennie.

Tak jednak nie było, a przynajmniej nie do końca. Życiem z pewnością tętni syntetyczne boisko boczne, gdzie obłożenie dzienne to prawie 11 godzin. W ciągu 2017 skorzystały z niego 23 kluby, organizując ponad 3600 treningów, meczów, turniejów piłkarskich, futbolu amerykańskiego czy rugby.

Na samym stadionie jednak z wielkimi imprezami wcale nie jest tak różowo, pomimo niemałych starań operatora. Wyraźną większość z prawie 400 tys. widzów zgromadziła w 2017 roku Jagiellonia. Mecze ligowe tego klubu oglądało 217 tys. widzów i tylko dwukrotnie udało się osiągnąć komplet lub zbliżyć do niego – każdorazowo przy okazji przyjazdu Legii. Najsłabsze mecze „Jagi”, z grudnia 2017, przyciągały mniej niż 5 tys. widzów.

Stadion Miejski w Białymstoku© Maciej Lulko Fotografia Architektury

Poza 34 meczami (w tym 20 ligowymi) odbył się tu również 2 koncerty, 33 szkolenia i konferencje, a ok. 4 tys. osób skorzystało z oferty zwiedzenia stadionu.

Mecze Jagiellonii Białystok, Polska Noc Kabaretowa, pokazy kaskaderskie Flott Cascaders Team, Festiwal Piwa Rzemieślniczego „Beerstok”, Festiwal Up To Date, bieg Hero Run i Grand Prix Zwierzyńca, turniej Jaga Cup, Samochodowe Mistrzostwa Białegostoku, 6 finałowych imprez szachowych o randze mistrzowskiej, mistrzostwa w zapasach, targi – spożywcze, szkolne, motoryzacyjne czy aranżacji wnętrz.

To tylko kilka wydarzeń, które cieszyły się w 2017 roku największym zainteresowaniem. Warto przypomnieć, że w marcu 2017 roku białostocki stadion odwiedził milionowy gość, a od początku funkcjonowania obiektu licznik osiągnął 1 362 415 osób.

Na 2018 spółka Stadion Miejski spodziewa się ok. 2,5 tys. wydarzeń o charakterze kulturalnym i sportowym, 40 konferencji i imprez wystawienniczych oraz ok. 190 meczów. Poza meczami Jagiellonii w kalendarzu już jest 5 imprez targowych, kolejna edycja nocy kabaretowej i rozmaite imprezy mniej masowych dyscyplin, m.in. zapaśnicze i szachowe.

Reklama