Nowy projekt: Pierwszy w całości składany stadion!

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Pierwszy w całości składany stadion! Katar chyba wreszcie wpadł na to, na co powinien był wpaść dawno temu: zbudują stadion, który po Mistrzostwach Świata zniknie w całości. Później pojawi się gdzie indziej, choć nie wiadomo, w jakiej postaci...

Reklama

Niedziela była potencjalnie przełomowym wydarzeniem w kwestii stadionów turniejowych przyszłości. Widzieliśmy już wiele tych z tymczasowymi trybunami i kończą one bardzo różnie. Ten w Kapsztadzie wygląda koszmarnie, a i tak generuje ogromne straty po demontażu dodatkowych sektorów. W Klagenfurcie tymczasowe sektory okazały się droższe od stałych, a w Innsbrucku trzeba było przetopić tymczasowe trybuny, bo nie było na nie innego pomysłu.

Katar pod tym względem wypada znacznie lepiej od samego początku. Najpierw obiecali częściowo składane stadiony, by później z każdą kolejną prezentacją projektu realizować tę zapowiedź. Tylko Khalifa Stadium jest w całości stały, a Al Wakrah Stadium, Al Bayt Stadium, Al Rayyan Stadium czy Al Thumama Stadium wszystkie „oddadzą” po Mistrzostwach po 20-28 tys. miejsc.

Ras Abu Aboud Stadium

Teraz organizatorzy przeszli jednak wszystko, co widzieliśmy do tej pory. W przypadku siódmej areny Mundialu 2022 zlecili znanej hiszpańskiej pracowni Fenwick Iribarren zaprojektowanie stadionu w całości składanego. Konstrukcja modułowa ze stali, całe zaplecze w kontenerach, a mimo to efekt wizualny... bardzo ciekawy!

Ras Abu Aboud Stadium

Ważniejsza od wyglądu jest jednak skala. Nigdy dotąd nie stworzono stadionu Mistrzostw Świata, który mógłby zostać w całości zdemontowany. A ten nie tylko daje taką możliwość, można go również będzie następnie zbudować od nowa w innym miejscu. Lub rozdzielić moduły do wykorzystania w innych obiektach: mniejszych stadionach, pływalniach, halach, parkach, itd.

Ras Abu Aboud Stadium

Można więc sobie wyobrazić, że po wykorzystaniu w 2022 roku obiekt zostanie przewieziony do gospodarza Mistrzostw Świata 2026, choć to wciąż tylko hipoteza. Architekt Mark Fenwick obiecuje, że stojący na nabrzeżu Dauhy stadion będzie można dosłownie zapakować na frachtowce i przetransportować choćby do Meksyku lub USA, które rozważają organizację mistrzostw.

Ras Abu Aboud Stadium

Niesamowity proces budowy - tylko stal, kontenery, instalacje i wyposażenie. Taki będzie pierwszy w historii w pełni modułowy stadion Mistrzostw Świata. http://stadiony.net/aktualnosci/2017/11/nowy_projekt_pierwszy_w_calosci_skladany_stadion materiały dzięki uprzejmości Supreme Committee for Delivery & Legacy

Opublikowany przez Stadiony.net na 27 listopada 2017

Prace nad Ras Abu Aboud Stadium już trwają, na razie są na etapie przygotowania terenu. Zanim zobaczymy efekty na placu budowy, musi dojść do produkcji prefabrykatów, z których powstanie. W sumie zajmie powierzchnię aż 120 tys. m2 podzieloną na 5 kondygnacji, udostępniając widzom ok. 40 tys. miejsc na widowni. Po 2022 roku nie zostanie po nim żaden ślad, wyłączając staw na planie boiska.

Ras Abu Aboud Stadium

I choć powinniśmy być zdziwieni, nie jesteśmy. Katar już dawno powinien był celować właśnie w takie rozwiązanie zamiast półśrodków z pozostałych stadionów. Nie ma się co oszukiwać, w tym kraju stadiony o pojemności 20-80 tysięcy nie są potrzebne i po Mistrzostwach zainteresowanie krajowymi rozgrywkami na pewno nie wzrośnie aż do takiego poziomu...

Ras Abu Aboud Stadium po rozbiórce

A co się stanie ze "składakiem" po Mistrzostwach Świata w Katarze? Oto kilka pomysłów od architektów... http://stadiony.net/aktualnosci/2017/11/nowy_projekt_pierwszy_w_calosci_skladany_stadion Film dzięki uprzejmości Supreme Committee for Delivery & Legacy

Opublikowany przez Stadiony.net na 27 listopada 2017

Reklama