Nowy projekt: „Lwy z Ludwinowa” budują nowy dom

źródło: własne | MK

Nowy projekt: „Lwy z Ludwinowa” budują nowy dom Trzeci stadion piłkarski w Krakowie pomieści 4,5 tys. widzów, jeśli uda się zrealizować w pełni plan Garbarni, mistrza Polski sprzed 86 lat.

Reklama

Garbarnia to nie jest zwykły klub piłkarski. To mistrz i wicemistrz Polski sprzed lat, ale przede wszystkim niecodzienna społeczność, choć dziś skromna pod względem liczebności. Natomiast ich stadion przy Rydlówka 23 z roku na rok jest coraz mniej skromny. Miła odmiana po latach rdzewiejących ławek...

W przeciwieństwie do większości klubów w Polsce, Garbarnia Kraków samodzielnie buduje swój stadion. Inwestycja jest możliwa, ponieważ „Garca” jest właścicielem terenów samego stadionu oraz jego okolicy. Dzięki temu udało się pozyskać partnerów, którzy w zamian za przejęcie części działek pod „deweloperkę” (prawie połowa z 9 hektarów) pomogli sfinansować przebudowę obiektu.

Stadion Garbarni przy Rydlówka 23

Docelowe założenie to stworzenie nowoczesnego stadionu piłkarskiego o III Kategorii UEFA, a więc z pojemnością 4,5 tys. widzów, sztucznym oświetleniem oraz nowoczesną infrastrukturą. Do tego zaplanowano dwa boiska treningowe. Do wschodniej trybuny, najbardziej eksponowanej, ma zostać „doklejony” potężny budynek usługowy, częściowo przeznaczony na hotel.

Stadion Garbarni przy Rydlówka 23

Pierwszy etap rozpoczął się jeszcze w 2014 roku, gdy na zachód od stadionu powstało nowe boisko treningowe, pierwsze z dwóch planowanych. W 2015 z kolei obrócono boisko o 90 stopni, przez co znalazło się prawie na osi wschód-zachód, wzdłuż Wilgi.

Stadion Garbarni przy Rydlówka 23

W 2016 na południowo-zachodnim krańcu boiska głównego stanął nowy budynek klubowy, który zastąpił miły, ale wysłużony „domek klubowy” Garbarni. Plany klubu są takie, by w pierwszym kwartale 2018 roku była gotowa pierwsza nowa trybuna (południe), a po drugiej stronie do dyspozycji kibiców będzie część starego północnego nasypu. Do tego czasu stadion ma wreszcie zostać odpowiednio skomunikowany z biegnącą obok ul. Konopnickiej. Tak powinien wyglądać w 2018 roku:

Stadion Garbarni przy Rydlówka 23

Z takim stadionem start w II Lidze (właśnie do niej wracają) nie byłby już problemem, jakim jest dzisiaj. Garbarnia musiała rezerwowo zgłosić we wniosku licencyjnym stadion niepołomickiej Puszczy, by mieć pewność otrzymania licencji.

Budowa wszystkich trzech planowanych trybun będzie zależna od pozyskania wszystkich niezbędnych środków. Na razie nie ma oficjalnej daty ukończenia kompleksu. Klub skończy 100 lat w 2021 roku, więc byłoby gdzie świętować jubileusz, gdyby wszystkie trzy planowane trybuny powstały do tego czasu.

Reklama