Rzym: Jest porozumienie, Roma będzie mieć stadion

źródło: własne | MK

Rzym: Jest porozumienie, Roma będzie mieć stadion – To historyczny dzień dla Romy – stwierdził dyrektor Romy Mauro Baldissoni po spotkaniu z burmistrz Virginią Raggi. Miasto dało klubowi zgodę, choć duża część projektu przepadła.

Reklama

Wczoraj doszło do kolejnego już spotkania przedstawicieli AS Romy z władzami Rzymu, na czele z burmistrz Virginią Raggi. Populistka dopięła swego, a Roma… też. Ze spotkania obie strony wyszły ze zwycięstwem na ustach.

Ryzykując pompatyczność ośmielę się stwierdzić, że to historyczny dzień nie tylko dla Romy, która przybliża się do budowy nowej infrastruktury, ale dla całego miasta – cieszył się dyrektor Romy Mauro Baldissoni.

Stadio della Roma

Z kolei Raggi świętowała zwycięstwo miasta w poście na facebooku, który doczekał się w ciągu kilku godzin prawie 20 tys. polubień – i od kibiców Romy, i od sceptyków projektu. – Jesteśmy dumni i szczęśliwi z powodu porozumienia, które poprawia projekt i pozwoli całemu miastu cieszyć się z tego wielkiego projektu. To naprawdę historyczny dzień – napisała Raggi.

Stadio della Roma

Co świętują obie strony?

Po wielu miesiącach trudnych, czasami nerwowych rozmów, AS Roma zgodziła się obciąć drastycznie część komercyjną swojego planowanego kompleksu. Z kolei miasto w zamian wesprze budowę stadionu i dodatkowych funkcji wokół niego poprzez inwestycję w infrastrukturę dookoła.

Stadio della Roma

Burmistrz Raggi tak podsumowała, co się zmieniło: Trzy wieżowce wyrzucone z projektu, kubatury ograniczone do połowy, nawet o 60% mniejszy park biznesowy. Podnieśliśmy standard inwestycji do A4, najwyższego na świecie. Zabezpieczymy dzielnicę Decima przed powodziami i zbudujemy stację kolei Roma-Lido.

Dla AS Romy porozumienie oznacza nieporównanie niższy koszt inwestycji, ale i niższe przyszłe zyski. Za to bezpieczna i w całości zaakceptowana jest część sportowa, tj. stadion dla ponad 52 tys. widzów oraz centrum treningowe klubu. Poniżej pierwsza zaprezentowana wizualizacja zmniejszonego projektu:

Stadio della Roma

Reklama