Stambuł: Zamach pod stadionem Beşiktaşu

źródło: własne | MK

Stambuł: Zamach pod stadionem Beşiktaşu Zaledwie kilka minut po wyjściu ostatnich kibiców pod zachodnią trybuną Vodafone Areny wybuchła bomba. Celem zamachowców były oddziały policji rozmieszczone pod stadionem.

Reklama

To miał być wielki wieczór – Beşiktaş zrównał się z liderem w tabeli, w dodatku po wygranej 2:1 nad znienawidzonym Bursasporem. Niestety, ok. 2 godziny po meczu przy zachodniej trybunie Vodafone Areny doszło do potężnej eksplozji.

Vodafone Arena terror attack

Wszystko wskazuje na to, że doszło do wybuchu samochodu-pułapki, który podjechał do oddziału zwartego policji. Policjanci kończyli jeszcze zabezpieczenie imprezy, ponieważ ostatni widzowie byli jeszcze na arenie, a zaledwie kilka minut przed eksplozją Vodafone Arenę opuścili ostatni kibice przyjezdnych z Bursy, jak poinformował w komunikacie Bursaspor.

Vodafone Arena terror attack

Wybuch okazał się katastrofalny w skutkach. Początkowo mówiło się o 20 rannych, ale szybko zostało potwierdzone, że są ofiary śmiertelne. Jedną z ofiar wybuch wyrzucił aż na dach stadionu, inna spadła do tunelu drogowego za stadionem.

Aktualnie służby bezpieczeństwa podają liczbę 38 ofiar śmiertelnych, w tym 30 funkcjonariuszy, 7 cywilów i jedna osoba, której nie dało się zidentyfikować na miejscu tragedii. Z różnymi obrażeniami do szpitali odwieziono 155 osób, z czego dużą część również stanowią policjanci.

Vodafone Arena terror attack

Ze Stambułu dochodzą sprzeczne informacje w sprawie przebiegu wydarzeń. Najbardziej prawdopodobna wersja mówi o ruchomym aucie z materiałami wybuchowymi, ponieważ przy stadionie w godzinach meczowych nie można zaparkować – takie auto pozostawione przed meczem zostałoby odholowane. Ministerstwo spraw wewnętrznych Turcji szacuje, że użyto aż 400 kg materiałów wybuchowych.

Według oficjalnych informacji był również drugi zamachowiec, który poruszał się pieszo w pobliskim parku i zdetonował kamizelkę z materiałami wybuchowymi chwilę po pierwszej eksplozji.

Odpowiedzilaność za zamach wzięła organizacja TAK, jedna ze zbrojnych frakcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Vodafone Arena terror attack

Reklama