Nowe stadiony: Dla Mistrzów Europy – Portugalia

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Dla Mistrzów Europy – Portugalia Dokładnie jak z Portugalią podczas Euro 2016, nikt nie spodziewał się takiego sukcesu tych dwóch klubów. Do naszej bazy dołączają małe stadiony ambitnych klubów z Portugalii.

Reklama

Z okazji zwycięstwa Portugalczyków w Euro 2016 dodajemy kolejne stadiony z tego właśnie kraju. Tym razem padło na Tondelę i Aroucę, a wybór nie jest przypadkowy. Oba górskie miasteczka są małe i może zaskakiwać, że grają tam kluby rywalizujące z Benfiką, Sportingiem czy FC Porto. A jednak, FC Arouca gra nawet w Lidze Europy (zacznie od trzeciej rundy)!

Portugal

 

Portugal Estádio Municipal, Arouca

Jeszcze w 2005 roku było tu tylko boisko, do którego po wschodniej stronie samorząd zaczął dobudowywać nowoczesną i częściowo zadaszoną główną trybunę. Wyposażona w loże i zaplecze dla prasy, konstrukcja miała zapewnić FC Arouca spełnienie wymogów po historycznym awansie do trzeciej ligi.

Portugal

Szybka ścieżka do sukcesu sprawiła, że ten maleńki klub, powołany jako szkółka FC Porto w 1951, awansował o cztery ligi w zaledwie siedem lat. Co za tym idzie, w 2012 potrzebował już rozbudowanego stadionu, zdolnego pomieścić ok. 5 tys. widzów. Zbudowano więc zachodnią trybunę, która docelowo ma zostać zadaszona. Na północnym łuku dostawiona została trzecia, tym razem tymczasowa konstrukcja, by umożliwić spełnienie wymogów UEFA po niespodziewanym awansie do Ligi Europy na sezon 2016/17.

W ostatecznym kształcie stadion ma być wyjątkowy, ponieważ ma łączyć cechy piłkarskiego i lekkoatletycznego. 4-torowa bieżnia będzie przebiegała między trybunami, a nad nią powstaną kładki dla widzów.

Portugal

 

Portugal Estádio João Cardoso, Tondela

Kompleks piłkarski na południu miasteczka Tondela powstał w 2005 roku, gdy CD Tondela awansowali na powrót do trzeciej ligi. Otrzymali boisko główne z trybuną główną (południowa) i łukiem, jedno boisko treningowe oraz mniejszą halę do treningów.

Portugal

Szybkie kolejne awanse zespołu sprawiły, że ten nowoczesny obiekt (wtedy o pojemności 2674 miejsc) trzeba było rozbudować już w 2015, gdy udało się awansować do najwyższej ligi Portugalii. W Tondeli powstała kryta trybuna północna i odkryta wschodnia, zwiększając pojemność do ok. 4,5 tys. miejsc siedzących, uwzględniając również oświetlenie. Znakiem rozpoznawczym tego skromnego obiektu jest elewacja z żółto-zielonych kafelków, tworząca przyjemną dla oka mozaikę.

Reklama