Katar 2022: Khalifa Stadium wysoki na 120 metrów

źródło: SC.qa

Katar 2022: Khalifa Stadium wysoki na 120 metrów Zakończyła się instalacja nowego łuku nad narodowym stadionem Kataru. Ostatni segment ważył 47 ton i zawisł na wysokości aż 120 metrów nad ziemią.

Reklama

W środę nad Khalifa Stadium w Dausze zawisł ostatni, długi na 22 metry segment wschodniego łuku. Stalowa kratownica ważyła 47 ton i została zawieszona nocą przy użyciu 600-tonowego dźwigu. Zadanie było o tyle trudne, że fragment trzeba było zawiesić na wysokości aż 120 metrów i wpasować w zbiegające się z obu stron fragmenty łuku.

Dzięki temu krokowi główna konstrukcja stalowa stadionu jest już gotowa. Po usztywnieniu łuku będzie można ruszyć z instalacją lekkiego dachu rozpiętego na stalowych linach. Stojąca poniżej konstrukcja żelbetowa jest już prawie kompletna i po przebudowie stadion zostanie otwarty przed końcem tego roku.

Dzięki osiągnięciu wysokości 120 metrów nowy łuk stanowi najwyższy punkt (jeszcze) narodowego stadionu Kataru. Khalifa Stadium miał już po wschodniej stronie inny łuk, podtrzymujący sztuczne oświetlenie. Trzeba go było jednak zdemontować i przeprofilować, by udźwigał zadaszenie rozbudowanej wschodniej trybuny. Po zachodniej stronie stoi drugi łuk, który jednak jest znacząco niższy.

Khalifa Stadium

Khalifa Stadium

Khalifa Stadium

Reklama