Odliczamy do Euro 2016: 08 – Stade Bollaert-Delelis

źródło: własne | MK; autor: michał

Odliczamy do Euro 2016: 08 – Stade Bollaert-Delelis Miał być przygotowany wspaniale, a jest wystarczająco. To musi i powinno wystarczyć zwłaszcza w czasie, gdy Lens znów błądzą w drugiej lidze, a na Euro czeka raptem kilka meczów.

Reklama

Jedno z naszych ulubionych miast Euro 2016. Może i małe miasto, może bez meczów Polski, a jednak we Francji niewiele ośrodków może się pochwalić podobną pasją do futbolu. Trzecie miasto w naszym odliczaniu do Euro 2016 to właśnie Lens!

Stadion przed Euro 2016

Stade Felix Bollaert, a w ostatnich latach Stade Bollaert-Delelis to we Francji jeden z najbardziej piłkarskich obiektów, o jakich można w ogóle pomyśleć. Stadion jest stary, w końcu otwarcie w 1933 tłumaczy przynajmniej częściowo dzisiejszy układ na osi wschód-zachód zamiast północ-południe. Już podczas Mundialu 1998 stadion był uznawany za jeden z najbardziej piłkarskich, a przed kolejną wielką imprezą przeszedł poważne zmiany.

Stade Bollaert-Delelis

Inwestycje na Euro

Nie było całkowitej przebudowy, właściwie trybuny znane z poprzedniego wielkiego turnieju zachowały się w idealnym stanie. Mimo to Stade Bollaert-Delelis przeszedł w latach 2014-2015 przeszedł modernizację jak prawie żaden inny obiekt przed imprezą UEFA. Trybuny zachowano, owszem. Ale dach, zaplecze, krzesełka, a nawet pomieszczenia w głównej trybunie zostały „wybebeszone” i zastąpione lepszymi.

Cztery maszty wysokie na 72 metry dziś górują nad miastem i to dzięki nim stadion nie ma wreszcie irytujących słupów podtrzymujących dach, jednocześnie zasłaniających widok na boisko. Nowe krzesełka spełniają wymogi UEFA, nawet jeśli kibice woleliby czerwono-żółte. Całość kosztowała 70 mln €, choć byłoby znacznie drożej, gdyby nie redukcja planów.

Stade Bollaert-Delelis

Lokalizacja

Lens to jedyne chyba miasto francuskiego Euro, w którym futbol naprawdę czuć na każdym kroku. W końcu na co dzień mieszka tu mniej osób niż mieści stadion, a geograficzne centrum miasta znajduje się zaledwie kilometr od Stade Bollaert-Delelis. Właściwie najważniejszym punktem odniesienia jest miasto odwiecznych derbowych rywali, czyli Lille leżące raptem 40km dalej.

Architektura

Znany jako surowy, ale też bardzo „angielski” stadion w Lens przechodził modernizację przed Mistrzostwami Świata 1998. Przy okazji Euro 2016 czekała go modernizacja. Architekci wybrali estetykę niekoniecznie bliską kibicom, tzn. prawie sterylne geometryczne formy, krzesełka białe i szare. Mimo to wybrane rozwiązania wydatnie poprawiają infrastrukturę dla widzów, wreszcie zapewniają zadaszenie całości trybun i podkreślają ustalony wcześniej kształt stadionu.

Stade Bollaert-Delelis

Trybuny

Żelbetowej konstrukcji prawie nie tknięto. Miało być podniesienie pojemności do 44 tysięcy, ale skończyło się znacznie skromniej, prawie bez zmian względem istniejącej widowni. Dzięki modernizacji dziś każdy z 35 tys. fotelików odpowiada kryteriom UEFA.

Mecze Euro 2016

MeczDataEtap
  Albania – Szwajcaria   11.06.2016 15:00 Grupa A
  Anglia – Walia   16.06.2016 15:00 Grupa B
  Czechy – Tucja   21.06.2016 21:00 Grupa D
 ?? - ?? 25.06.2016 21:00 1/8 finału

Wykorzystanie po Euro

Nawet jeśli drugoligowy, to RC Lens pozostaje jednym z najpopularniejszych klubów Francji i to właśnie ten zespół zapewni stabilną przyszłość zmodernizowanemu stadionowi. Wystarczy zresztą spojrzeć na frekwencję: 26 393 osoby na mecz w sezonie 2015/16 to niesamowity wynik!

Reklama