Kalisz: Stadion Calisii urośnie o prawie 7 tysięcy miejsc

źródło: własne | MK

Kalisz: Stadion Calisii urośnie o prawie 7 tysięcy miejsc Ruszają właściwe prace budowlane w Kaliszu, gdzie Stadion Miejski zamiast 1500 miejsc będzie wkrótce miał aż 8,2 tysiąca! Miasto zapłaci za prace 26 milionów.

Reklama

Pod koniec stycznia Kalisz podpisał umowę z firmą Saltex Europa, która właśnie zaczęła pracę nad swoją największą inwestycją piłkarsko-lekkoatletyczną. Za 26 mln zł powstanie w Kaliszu nowa trybuna wschodnia i sektor gości.

Efekty mamy oglądać bardzo szybko, ponieważ konstrukcja będzie gotowa już w lutym 2017! Wtedy stadion pomieści już 8166 osób, wliczając 400 przyjezdnych.

Niestety, podobnie jak w przypadku pierwszej fazy z lat 2011-2012, w tym przypadku również nie doczekaliśmy się żadnej wizualizacji, która pokazałaby przyszły wygląd stadionu. A że będzie to jego reprezentacyjna, wschodnia strona (leżąca wzdłuż istotnej ul. Łódzkiej), warto rzucić okiem, co jest planowane. Dlatego wyciągnęliśmy dla Was istotne elementy z dokumentacji.

Stadion w Kaliszu

Przedmiotem prac będzie wschodnia trybuna, której konstrukcja podzieli się na dwa istotne segmenty. Pierwszy, oparty na istniejącym nasypie, to trybuna ziemna z łukami, która pomieści dokładnie 4807 osób. Prosta, niezadaszona, za to – według projektu – z niebiesko-czerwono-białymi krzesełkami. To barwy Calisii i samego Kalisza, ale pozostaje pytanie, jak nowa kolorystyka miałaby się do zielono-żółtej trybuny zachodniej.

Stadion w Kaliszu

Nad ziemną trybuną powstanie wyższa, żelbetowa konstrukcja. Tam miejsca znajdzie 1436 osób, wszystkie pod zadaszeniem. Na zapleczu trybuny powstaną dwa piętra z infrastrukturą zaplecza, w tym z toaletami.

Stadion w Kaliszu

Ta część stadionu będzie obłożona panelami z aluminium oraz szkłem, co powinno stworzyć ciekawe wrażenie estetyczne, lepsze niż dotychczasowe elementy stadionu. Na tym etapie trudno jednak oszacować, jak całość będzie się komponowała.

Stadion w Kaliszu

Na północy stadionu powstanie sektor gości dla 400 osób. Nie będzie osadzony na wałach, dzięki czemu wewnątrz zmieszczą się toalety dla przyjezdnych. Niestety, okazuje się, że sektor gości ani w toaletach, ani na samej trybunie nie zakłada udziału osób niepełnosprawnych. Według dokumentacji projektowej uznano, że wyjazdy są dla niepełnosprawnych zbyt niebezpieczne, z czym wielu niepełnosprawnych kibiców zapewne się nie zgodzi. Dla fanów na wózkach zostają więc miejsca na wschodniej trybunie, tam będzie 20 stanowisk dla wózków i 20 miejsc dla opiekunów.

Stadion w Kaliszu

Reklama