Stadion Roku 2015: Poznaj kandydata – Haixia OC Stadium

źródło: własne | MK; autor: michał

Stadion Roku 2015: Poznaj kandydata – Haixia OC Stadium Chińczycy od dobrych kilku lat zachwycają formą swoich nowoczesnych stadionów. Tym razem przed Państwem kompleks olimpijski (choć wcale nie olimpijski) w Fuzhou, na wschodzie Chin.

Reklama

Ma przypominać o fundamentalnych wartościach miasta – otwartości i tolerancji. Lekki i faktycznie otwarty stadion w Fuzhou wygląda też jak muszla, a z lotu ptaka – jak nogi sportowca. Przekombinowali? Niekoniecznie, Haixia Olympic Center Stadium to jedna z ciekawszych historii tegorocznego głosowania na Stadion Roku.

Haixia Olympic Center Stadium

W chińskich miastach wielkie inwestycje są wpisywane w plany 5-letnie. W 5-milionowym Fuzhou najważniejszym elementem ostatniego planu był właśnie niezwykły kompleks pokrywający powierzchnię ok. 40 hektarów na wyspie Nantai, jeszcze na początku dekady zajmowanej częściowo przez pola uprawne.

Haixia Olympic Center Stadium

Powstał z myślą o organizacji pierwszych w historii Igrzysk Młodzieżowych Chin i miał otrzymać najwyższy krajowy poziom A. To oznacza stadion nie mniejszy niż 60 tysięcy miejsc. O jego projekt zadbała uznana chińska pracownia CCDI, która postanowiła skorzystać z paru inspiracji przy tworzeniu ciekawej całości.

Haixia Olympic Center Stadium

Po pierwsze, kompleks z lotu ptaka wygląda jak zawodnik przekraczający linię mety. Po drugie, stadion korzysta z falistej formy muszli dla osiągnięcia bardzo interesującego wrażenia i za dnia, i nocą. Po trzecie, jest otwarty w bardzo dosłownym znaczeniu. Na północy i południu fasady się rozstępują, a goście mogą nawet w dni pozbawione imprez odwiedzić to miejsce.

Haixia Olympic Center Stadium

Stadion i inne obiekty są połączone wysokimi rampami, pod którymi powstała ogromna liczba pomieszczeń do treningów, a nawet szkoła. Dwa z czterech pięter zaplecza stadionu są ukryte pod poziomem promenady. Nad nią góruje więc efektowna stalowa konstrukcja pokryta białą siatką. Stadion wznosi się na aż 53 metry, dzięki czemu jest widoczny z oddali. Taki był zresztą zamiar – to nowe sportowe serce Nantai i całego Fuzhou.

Sponsor główny
Forum Seating

Reklama