Nowe projekty: Olsztyn pokazał przyszłość stadionu

źródło: własne | MK

Nowe projekty: Olsztyn pokazał przyszłość stadionu Zwyciężyli architekci z doświadczeniem w projektowaniu dla Ruchu i Górnika Zabrze. Będzie prosto, ale ciekawie… oczywiście jeśli tylko stadion powstanie w planowanym kształcie.

Reklama

SARP Olsztyn pokazał dziś zwycięzców konkursu na koncepcję nowego stadionu miejskiego. Firma PiG Architekci brała udział w pracach nad projektami dla Chorzowa i Zabrza, z czego chyba ten pierwszy obiekt przydał się najbardziej. Ma prawie taką samą pojemność, takie same możliwości rozbudowy i zbliżoną infrastrukturę…

nowy stadion dla Olsztyna© UM Olsztyn, PiG Architekci

Prosto, lekko i elegancko – tak ma być na stadionie i wokół niego według zwycięskiej koncepcji w konkursie na Stadion Miejski w Olsztynie. Za swój pomysł architekci na razie otrzymają 43 tys. zł, ale „prawdziwe pieniądze” spłyną do biura, jeśli to podejmie się prac nad szczegółowym projektem.

nowy stadion dla Olsztyna© UM Olsztyn, PiG Architekci

Obiekt o pojemności ok. 12 tys. widzów otrzyma kształt prostopadłościanu dzięki jasnej, przepuszczającej światło zewnętrznej powłoce. Pod nią stalowa rama nada rys nawiązujący do tzw. muru pruskiego, umożliwiając jednocześnie podświetlenie całej bryły w barwach klubowych Stomilu lub innych, zależnie od okazji.

nowy stadion dla Olsztyna© UM Olsztyn, PiG Architekci

Zgodnie z wymogami konkursu trybuny i zaplecze pozwolą spełnić wymogi III Kategorii UEFA. Tradycyjnie ogromną większość zaplecza pomieści trybuna zachodnia, gdzie znajdą się miejsca dla VIP-ów (320), prasy (70) oraz centrum dowodzenia. Stanowiska dla osób na wózkach rozdzielone są z kolei po całym obiekcie, wliczając sektor gości (56 dla gospodarzy i 4 dla przyjezdnych).

nowy stadion dla Olsztyna© UM Olsztyn, PiG Architekci

Wysoki na 17 metrów obiekt (nie licząc masztów) będzie budowany w trzech fazach. Najbardziej złożona będzie ta pierwsza, podzielona na dwa osobne zadania. Najpierw powstanie główna trybuna (3225 miejsc) i zachodnie przedpole areny. Później trybuna przeciwległa (wschodnia, 2371 miejsc) oraz place wokół reszty przyszłego stadionu. Ostatnie będą dostawione kolejno trybuna północna (3203 miejsca) i południowa (3204).

Pierwsza faza przebudowy mogłaby się rozpocząć w 2017 roku. Jej koszt dziś jest szacowany na ok. 60 mln zł, ale realnie ocenić będzie go można dopiero po przygotowaniu pełnej dokumentacji projektowej.

 

II Nagroda, MP Piotr Musiałowski

Trybuny o prawie jednolitej konstrukcji, z doklejonym delikatnie na zachodzie pawilonem, w którym mieściłaby się siedziba klubu oraz zaplecze sportowo-komercyjne stadionu. Ten plan, udekorowany surową, ale rytmiczną i przykuwającą wzrok bryłą, zapracował na drugie miejsce wśród 14 uczestników konkursu architektonicznego.

nowy stadion dla Olsztyna© UM Olsztyn, MP Piotr Musiałowski

III Nagroda, MD Polska

Jak lodowiec kształtował krajobraz Warmii i Mazur, tak nowy olsztyński stadion ma wpływać na estetykę miasta. Dlatego szczecińskie biuro MD Polska postanowiło upodobnić obiekt właśnie do lodowca. Jasno niebieska barwa jest zbieżna z kolorami lokalnego klubu, a nieregularna forma mogłaby aspirować do roli nowej ikony miasta. Koncepcja została oceniona jako trzecia wśród 14 głównie dzięki odważnemu poszukiwaniu oryginalnej formy.

nowy stadion dla Olsztyna© UM Olsztyn, MD Polska

 

Poznaj pełne uzasadnienie SARP Olsztyn, który prowadził konkurs.

Reklama