Stambuł: Big lift w trakcie, finisz za tydzień

źródło: własne | MK; autor: michał

Stambuł: Big lift w trakcie, finisz za tydzień Nowy stadion Beşiktaşu rośnie w oczach. Tym razem dosłownie, ponieważ do góry poszedł wewnętrzny pierścień dachu. Zawiśnie w docelowej pozycji w przyszłym tygodniu.

Reklama

W czwartek na placu budowy Vodafone Arena ruszyła operacja, do której wykonawcy przygotowywali się od miesięcy. Złożony na specjalnym podwyższeniu wewnętrzny pierścień zadaszenia jest od czwartku podnoszony w górę.

Polscy kibice i miłośnicy stadionów znają operacje typu „big lift” ze Stadionu Narodowego czy Stadionu Śląskiego. W przypadku Stambułu skala jest nieco mniejsza, bo i stadion skromniejszy (wyjątkowo ciasna działka), i dach w związku z tym mniejszy.

Wewnętrzny pierścień waży ok. 850 ton. Codziennie unosi się o ok. 3 metry, a swoją docelową pozycję na wysokości korony stadionu osiągnie po ok. tygodniu prac. Operacja jest jednak bardzo delikatna i wymaga stałego monitoringu, by wszystkie z ok. 40 lin napinały się równo. Przed końcem roku dach będzie już w pełni stabilny dzięki połączeniu z 84 kolumnami zewnętrznego pierścienia.

Nowy stadion Beşiktaşu jest w budowie od połowy 2013 r. Pierwsze plany mówiły o oddaniu go pod koniec zeszłego roku, ale aktualnie pewne jest już, że inauguracja nastąpi dopiero w 2016. Vodafone Arena pomieści prawie 42 tys. widzów.

Stan dachu z 4 listopada:

Vodafone Arena© BJK 5106, WOWTurkey.com

Stan na wczoraj:

Vodafone Arena© BJK 5106, WOWTurkey.com

Reklama