Stadion i projekt: Wielkie zmiany na południu Kolonii

źródło: własne | MK

Stadion i projekt: Wielkie zmiany na południu Kolonii Przed laty przebudowano wielki Müngersdorfer Stadion, tak to samo czeka kolejny lekkoatletyczny stadion w Kolonii. Tym razem powstanie nowy dom Fortuny Köln.

Reklama

Kolońska Fortuna pokazała, jak zamierza przebudować użytkowany przez siebie stadion. Klub zaledwie rok temu powrócił po turbulencjach do centralnych rozgrywek (3. Liga), ale zamierza zostać w najwyższych ligach na dobre.

Sudstadion Koeln

Oto, gdzie grają dziś

Stadion Południowy w Kolonii powstał jako miejska inwestycja w 1978 roku, by zapewnić miejsce rozgrywek trzem klubom z południa miasta: Fortunie, Arminii i Unionowi. Dziś tylko pierwszy z tych klubów gra tu swoje mecze, również kobiet i rezerw. Tymczasowo w roli gospodarza występowali również inni, m.in. Bayer Leverkusen podczas przebudowy BayAreny.

Sudstadion KoelnFot: Raymond Spekking (cc: by-sa)

Od powstania obiekt składa się przede wszystkim z niskich nasypów i zachodniej trybuny głównej z zadaszeniem. Od chwili przebudowy starego Müngersdorfer Stadionu na nowy obiekt przed Mundialem 2006 to właśnie Südstadion jest największym w Kolonii obiektem lekkoatletycznym.

Mimo wielu planów przebudowy od 2008 roku stadion przeszedł serię modernizacji, jak instalacja krzesełek na głównej trybunie, nowsze oświetlenie czy podgrzewana murawa.

Tak będzie po przebudowie

Sudstadion Koeln© Architektur Ingenieurbüro Billstein

Koncepcja przewiduje podział inwestycji na trzy fazy. W ramach pierwszej ma powstać nowa hala widowiskowa na południu kompleksu, dzięki czemu będzie można zlikwidować istniejącą (blokuje rozbudowę stadionu). Obok nowej hali wystarczy miejsca na cztery pełnowymiarowe boiska treningowe.

W drugiej fazie ma stanąć wschodnia trybuna, która przejmie rolę głównej dzięki bogatemu zapleczu. W jej sektorach miejsce znajdzie ok. 5 tys. widzów. Po oddaniu tej części widzowie przeniosą się na wschód, a prace ruszą po wszystkich trzech pozostałych stronach boiska. Zniknie bieżnia, za to aktualne boisko z instalacją podgrzewania, a także maszty oświetleniowe zostaną na swoich miejscach.

Na razie nie ma precyzyjnego kosztorysu i harmonogramu dla budowy.

Sudstadion Koeln© Architektur Ingenieurbüro Billstein

Reklama