Nowy stadion: Znacie birmańskie trojaczki?

źródło: własne | MK

Nowy stadion: Znacie birmańskie trojaczki? To jedyny znany nam przypadek, w którym rząd finansuje trzy identyczne stadiony. W dodatku dwa z nich dzieli zaledwie 20 kilometrów! Właśnie dodaliśmy ten trzeci – zbudowany najpóźniej i najdalej.

Reklama

Dzięki niedawnej wizycie znanego gorundhoppera Franka Jasperneite do Mjanmy (dawniej Birmy) możemy Wam pokazać jeden z trzech niezwykłych stadionów. Niezwykłych, ponieważ są dosłownie takie same.

Oczywiście znamy przypadki stadionów-bliźniaków, mamy przecież w Polsce jeden z przykładów (Gliwice i niemieckie Paderborn). Z powodu ekspansji chińskiej dyplomacji stadionowej takich sytuacji jest obecnie całkiem sporo, tzn. dla części nowych afrykańskich stadionów można znaleźć odpowiedniki powstałe wcześniej właśnie w Chinach.

Przedstawione dziś stadiony nie mieszczą się jednak w ogólnie przyjętych ramach. Po pierwsze, prawie zawsze przy wykorzystaniu tego samego projektu wprowadzane są przynajmniej niewielkie zmiany konstrukcyjne i estetyczne. W birmańskim przypadku różnice sprowadzają się do odcieni dachu (nawet nie krzesełek!). Po drugie, nie znamy innego przypadku, w którym według tej samej dokumentacji powstałyby aż trzy stadiony. Oto one:

Mandalar Thiri Stadium, Mandalaj

Myanmar Stadiums

Wunna Theikdi Football Stadium, Naypyidaw

Myanmar Stadiums

Zeyar Thiri Stadium, Naypyidaw

Myanmar Stadiums

Po trzecie wreszcie, nigdy nie widzieliśmy „rodzeństwa” tak blisko siebie. Dwa z omawianych stadionów powstały w tej samej aglomeracji, odległe zaledwie o 20km od siebie. Ta aglomeracja jest zresztą doskonale znana jako niezrealizowane do dziś miasto-widmo, nowa stolica kraju, Naypyidaw.

Projekt do „produkcji” całej trójki powstał oczywiście w Chinach, a żeby było jeszcze ciekawiej, wszystkie omawiane stadiony powstały na ten sam turniej: Igrzyska Azji Południowo-Wschodniej 2013. Budowa dwóch pierwszych ruszyła w 2010 w Naypyidaw, a trzeci (ten właśnie dodany na Stadiony.net) stanął rok później w Mandalaju, ok. 200km na północ. Poniżej lokalizacje wszystkich trzech:

Myanmar Stadiums

Myanmar Stadiums

Reklama