Kalifornia: Levi’s Stadium oślepia pilotów

źródło: NBCBayArea.com

Kalifornia: Levi’s Stadium oślepia pilotów Od kilku miesięcy piloci samolotów pasażerskich składają skargi na ostre światła Levi’s Stadium. „Oślepiające” czy „obezwładniające” to tylko niektóre określenia. Reakcji nie ma.

Reklama

Jeden z najdroższych stadionów świata stał się niechlubnym bohaterem dziennikarskiego śledztwa NBC Bay Area. Telewizja od kilku miesięcy zajmowała się skargami składanymi przez pilotów mających na pokładzie setki pasażerów. Część załóg skarży się na oślepiające lampy Levi’s Stadium.

Stadion leży bezpośrednio na trasie lądowania setek samolotów zmierzających na Mineta International Airport i nocą bywa źródłem bardzo uciążliwego światła. W raportach po lądowaniu niektórzy piloci skarżą się na oślepiający błysk dochodzący przede wszystkim z południowego telebimu.

Levi's Stadium

Pilot Christina Kurowicki relacjonowała, że przez chwilę nic nie było widać. – Na początku nie mogłam nawet dostrzec skąd dobiega. Wiedziałam tylko, że dostaję strumieniami światła po oczach. Kapitan, z którym leciałam, zlokalizował stadion i słyszeliśmy, że inni też się na niego skarżyli. Ale wtedy martwiliśmy się tylko tym, żeby posadzić samolot bezpiecznie na ziemi. To było oślepiające, z całą pewnością obezwładniające – relacjonuje Kurowicki dla NBC Bay Area. Kurowicki relacjonuje, że dopiero na wysokości ok. 30 metrów (!) była zdana na nawigację, bo nie widziała pasa startowego.

Takich relacji jest więcej. Jeden z pilotów sugerował w swojej skardze, że w bardzo złych warunkach atmosferycznych któryś pilot może pomylić stadion z lotniskiem jako źródłem światła i wlecieć w niego. Sprawa trafiła do NASA, która wysłała dwa alarmy w sprawie Levi’s Stadium do FAA (Federalna Administracja Lotnictwa).

Levi's Stadium

Jednak FAA sprawy nie podjęła, tłumacząc incydenty „kalibrowaniem telebimu” powodującym mocniejsze światło niż zwykle. Administracja wydała jedynie komunikat do pilotów, że mogą napotkać takie problemy. Nie było za to kontaktu z gospodarzem Levi’s Stadium, San Francisco 49ers, choć sprawa trwa prawie rok.

Klub mógłby regulować oświetlenie w trakcie godzin lądowań lub zainstalować osłony chroniące przed zbytnim rozprzestrzenianiem światła. Wcześniej sztuczne oświetlenie trzeba było dostosowywać specjalnie na Avaya Stadium, który leży bezpośrednio przy Mineta International Airport.

Reklama