Niemcy: Stadion w Kolonii będzie ogromny

źródło: własne | MK; autor: michał

Niemcy: Stadion w Kolonii będzie ogromny To już prawie pewne, trzeba tylko ustalić w jaki sposób to zrobić. Zamiast grać przed 50 tysiącami kibiców, 1. FC Köln ma gromadzić aż 75 tysięcy widzów!

Reklama

Już 13 września w Kolonii odbędą się lokalne wybory. Burmistrzem zostanie albo Henriette Rieker (niezależna), albo Jochen Ott (SPD). Dla kibiców 1. FC Köln to… bez znaczenia, ponieważ obydwoje zdecydowanie opowiadają się za rozbudową RheinEnergie Stadionu.

RheinEnergie StadionFot: Holger Eilhard (cc: by-nc-sa)

Aktualnie obiekt, wśród kibiców znany niezmiennie jako obiekt, wśród kibiców znany niezmiennie jako Müngersdorfer Stadion, mieści 50 374 kibiców. Docelowo ma urosnąć aż o połowę, do poziomu 75 tysięcy! Tym samym kolońska arena będzie trzecim lub nawet drugim co do wielkości stadionem piłkarskim w Niemczech.

Poparcie obojga kandydatów jest istotne, ponieważ klubowi zależy na rozbudowie. Liczba kibiców-akcjonariuszy stale rośnie, a frekwencja w sezonie 2014/15 była na poziomie 96%. W praktyce stadion był wyprzedany prawie co mecz.

RheinEnergie Stadion© Sh@tei

Do ustalenia pozostaje szczegółowy model własności i finansowania. Dziś to miasto jest właścicielem, ale obydwoje potencjalnych burmistrzów zapewnia, że chcą przekazać pieczę klubowi. W jaki sposób? Jedną z opcji jest stworzenie spółki z udziałami obu stron. Wtedy ta spółka zarządzałaby obiektem i prowadziłaby rozbudowę.

Drugie wyjście, które wydaje się bardziej racjonalne ze strony samorządu, to sprzedaż stadionu, by klub sam prowadził prace budowlane. Podejście do tego rozwiązania miało już miejsce w 2010 roku, jednak FC Köln oferowało 60 mln €, podczas gdy wycena stadionu opiewała na 110 milionów. Władze bały się, że sprzedaż za cenę znacznie poniżej wartości sprowadziłaby karę ze strony Komisji Europejskiej za nieuprawnioną pomoc publiczną.

Gdzie dołożyć 25 tysięcy widzów?

Według wszystkich istniejących sugestii rozbudowa stadionu miałaby nastąpić przez dodanie kolejnych rzędów lub poziomów widowni do istniejących trybun. Tym samym narożniki niezmiennie zostaną niezabudowane, podczas gdy konstrukcja po każdej stronie boiska urośnie jeszcze bardziej w górę. Dach trzeba by podnieść lub zamienić na inną konstrukcję. Wzdłuż boiska zmieści się po 7 tys. z każdej strony, a za bramkami – po 5,5 tysiąca. Wszystkie siedzące i zadaszone.

Przygotowaliśmy roboczą (i nieoficjalną!) wizualizację, jak dużo mogłoby się zmienić. Wystarczy porównać ją ze zdjęciem powyżej:

RheinEnergie Stadion

Reklama