Nowy projekt: Dom dla lubelskich lekkoatletów

źródło: Lublin.eu / własne | MK

Nowy projekt: Dom dla lubelskich lekkoatletów Stadion Startu to tylko jeden ze stadionów Lublina oczekujących na modernizację. Ale po budowie Areny Lublin przychodzi czas również na niego. Do 2017 ma być nowoczesny.

Reklama

Zgodnie z polityką Lublina, najpierw powstała Arena Lublin, a teraz na lepsze czasy oczekują sąsiadujące ze sobą stadiony żużlowy (al. Zygmuntowskie) i lekkoatletyczny (Piłsudskiego). Ten drugi doczeka się jeszcze w tym roku.

Gruntowna przebudowa stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego przy Piłsudskiego przewiduje – poza nową nawierzchnią dla sportowców – wymianę głównej trybuny. Wciąż będzie cześciowo oparta o wał, ale z dyskretnie wkomponowanym w konstrukcję budynkiem administracyjno-socjalnym w podtrybuniu.

Stadion Lekkoatletyczny w Lublinie© UM Lublin

W 6 rzędach znajdzie się 1400 krzesełek pod dachem, a trybuna będzie posiadać nagłośnienie i monitoring. W ramach projektu zostaną przebudowane drogi wewnętrzne i wybudowane 44 nowe miejsca parkingowe.

Plan nie przewiduje ratowania starych wałów po pozostałych stronach stadionu, ponieważ wskazana pojemność wystarczy do uzyskania kategorii III A IAAF, pozwalającej nawet organizować niektóre mityngi międzynarodowe.

Stadion Lekkoatletyczny w Lublinie© UM Lublin

Przebudowa potrwa 2 lata i pochłonie 34 mln zł. Z tej sumy 24 mln zainwestuje samorząd Lublina, podczas gdy 10 mln zł dołoży Ministerstwo Sportu i Turystyki. Lublin liczył na więcej (ok. 17 mln zł), ale I ta kwota powinna wystarczyć do rozpoczęcia inwestycji.

Pozytywna decyzja Ministerstwa daje nam zielone światło na rozpoczęcie prac inwestycyjnych, chcemy jeszcze w tym miesiącu sprawnie uruchomić postępowanie przetargowe. Planowana modernizacja stadionu lekkoatletycznego przy al. Piłsudskiego dostosuje obiekt do nowoczesnych standardów a mieszkańcom stworzy możliwość oglądania na żywo takich imprez sportowych jak Mistrzostwa Polski Juniorów, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Seniorów czy spotkań międzynarodowych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Reklama