Nowe stadiony: Czwórka ze Słowacji

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Czwórka ze Słowacji Dziś zapraszamy na prezentacje stadionów od słowackiej ekstraklasy do lig lokalnych. Zdjęcia możecie oglądać dzięki uprzejmości Jörga Pocherta i Gerharda Rudolfa.

Reklama

Mestský štadión DAC,Dunajská Streda (6100)

© Jörg Pochert

Do wczesnych lat 1980. stadion w Dunajskiej Stredzie miał jedynie skromną trybunę główną na zachodzie (właściwie północnym zachodzie), a po drugiej stronie kilka rzędów ze skromnym zadaszeniem.

Jednak przy okazji Spartakiady w 1985 doszło do powstania bardzo okazałej w skali kraju głównej trybuny z dachem pozbawionym wewnętrznych podpór. Po przeciwnej stronie również stanęła znacznie większa od dotychczasowych konstrukcja, ukończona w 1989. Bardzo ciekawe są trybuny za bramkami o symetrycznym, ale rzadko spotykanym kształcie. Ten został wymuszony ukształtowaniem działki, która kończyła się tuż za łukami bieżni.

W szczycie stadion był w stanie pomieścić ponad 16 tysięcy widzów. Dziś, po częściowej instalacji krzesełek oraz ze względów bezpieczeństwa, zgłaszana do ligi pojemność nieznacznie przekracza 6 tysięcy.

 

Mestský štadión, Nowe Miasto nad Wagiem (4500)

Slovakia© StadionTour.at

Stadion wielofunkcyjny z 7-torową bieżnią znajduje się na zachodnich obrzeżach Nowego Miasta nad Wagiem i swą znaczącą pojemność zawdzięcza przede wszystkim miejscom stojącym wokół bieżni. Tylko po zachodniej stronie znajduje się żelbetowa trybuna kryta z miejscami siedzącymi.

 

Steel Slovakia Aréna, Moldava nad Bodvou (2500)

Slovakia© StadionTour.at

Nowy stadion w Moldavie nad Bodvou wbudowano w obrys poprzedniego. Do dziś zachował się stary południowy wał, a część starej trybuny głównej (zachód) wbudowano w nową, nieco większą. Po wschodniej i północnej stronie stanęły na stalowej konstrukcji kolejne dwie trybuny. Co ciekawe, obie zmieściły się pomiędzy starymi wałami a boiskiem.

 

Mestský futbalový štadión, Skalica (2000)

Slovakia© StadionTour.at

Miejski stadion w Skalicy leży na południu miasteczka, ok. 3km na południe od czeskiej granicy. Do 2014 roku miał tylko bardzo skromną trybunę główną po zachodniej stronie. Po modernizacji doszły do niej jednak dwie kolejne, stanowiące przedłużenie widowni na zachodzie. Po wschodniej stronie pojawiły się za to niewielkie odkryte sektory siedzące.

Stadion wyposażono w 6-torową bieżnię lekkoatletyczną, dzięki czemu ma więcej funkcji. Stoi w kompleksie rekreacyjnym pomiędzy boiskiem syntetycznym, kortami tenisowymi i halą hokejową.

Pojemność wpisana w naszym serwisie to dane szacowane, uwzględniające miejsca stojące na koronie obiektu. Samych siedzisk jest nieco poniżej 1000.

Reklama