Radom: Stadion Radomiaka trzeba będzie obrócić?

źródło: własne / Radom.Gazeta.pl

Radom: Stadion Radomiaka trzeba będzie obrócić? Władze Radomia mają nowy plan na kompleks sportowy przy ul. Struga. Stadion Radomiaka musi zostać obrócony do osi wschód-zachód, by zmieścić na działce jeszcze halę sportową.

Reklama

Od 2013 roku jest pozwolenie na budowę hali widowiskowej przy ul. Struga za ok. 80 mln zł. Razem ze stadionem piłkarskim ma ona być częścią miejskiego centrum sportu. Wyjściowa koncepcja zakładała postawienie hali po wschodniej stronie stadionu, jak na wizualizacji poniżej.

Kompleks Sportowy w Radomiu

Jednak część działki, na której miałaby stać hala, dziś jest przedmiotem sporu własnościowego. Potomkowie właścicieli domagają się uznania swoich praw, dlatego urząd miasta ma nowy plan. Hala miałaby powstać w miejscu aktualnego targowiska, na południe od stadionu. Częściowo musiałaby wejść na teren istniejącego obiektu Radomiaka.

By zmieścić jeszcze nowy stadion, miasto musi obrócić go. Dłuższe trybuny, zamiast biec z północy na południe, miałyby znaleźć się na osi wschód-zachód.

Do realizacji całego kompleksu jest jednak daleko. Miasto może liczyć na dofinansowanie hali ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ale z pokryciem kosztów stadionu może być gorzej. Tymczasem już hala, nawet przy maksymalnym wsparciu rzędu 50%, ma kosztować samorząd 40 mln zł. Jej budowa ma priorytet nad stadionem.

Kompleks Sportowy w Radomiu

Powyżej: Aktualny stan działki oraz pierwotna koncepcja z halą położoną po wschodniej stronie stadionu. Tereny pod ok. połową hali są przedmiotem sporu o własność, dlatego trzeba ją przenieść. Poniżej: Nieoficjalna i robocza (stworzona przez nas) wizualizacja, jak ma się zmienić zagospodarowanie terenu. Hala przeniesiona na południe, stadion obrócony o 90 stopni. Ostateczna dokumentacja projektowa jeszcze  nie powstała.

Kompleks Sportowy w Radomiu

Reklama