Nowa budowa: Zobacz, jak rośnie Anfield

źródło: własne | MK

Nowa budowa: Zobacz, jak rośnie Anfield Od teraz w naszym serwisie znajdziecie nie tylko wizualizacje, ale też zdjęcia z rozbudowy Anfield w Liverpoolu. Sprawdźcie, jak ogromny stalowy szkielet wyrośnie za aktualną trybuną główną.

Reklama

Od chwili podjęcia w 2013 decyzji, że Liverpool pozostanie na Anfield, klub pracował nad planem rozbudowy. Na pierwszy ogień poszła główna trybuna. Powstały w pracowni KSS Group projekt zakłada nadbudowę istniejących sektorów i integrację starej konstrukcji z nową pod wspólnym dachem.

Anfield expansion© Liverpool FC

Nowa trybuna będzie miała trzy poziomy widowni i pomieści łącznie ponad 20 tys. widzów (podział, w przybliżeniu: 9300 / 3100 / 7900). To o prawie 8,5 tys. widzów więcej niż przed rozbudową. Ponad połowa z nowych krzesełek będzie tzw. miejscami biznesowymi, co oznacza duże zyski dla klubu i wysokie ceny wstępu. Dzięki dużemu udziałowi miejsc premium, trybuna ma się spłacić w zaledwie 5 lat.

Prace przygotowawcze ruszyły w czerwcu 2014 za trybuną główną, gdzie zaczęła się rozbiórka domów. W ich miejscu zaczęły się prace ziemne, a w grudniu 2014 budowa fundamentów. Od marca 2015 za trybuną zaczęła rosnąć konstrukcja stalowa.Wyjątkowo szybki postęp prac pokazuje poniższe porównanie zdjęć z 12 i 22 marca:

Anfield expansion© This Is Anfield

Ogromna część prac ma się odbyć bez wyłączania trybuny z użytku meczowego, dlatego również za trybuną rozpocznie się montaż dachu. Schemat postępu prac pokazuje poniższa symulacja:

Cała nowa trybuna ma być gotowa do 23 lipca 2016. Koszt budowy to 75 mln funtów, jednak wliczając również inne związane z inwestycją wydatki Liverpool ma wydać ok. 115 mln funtów. Od 2014 klub ma też pozwolenie na rozbudowę trybuny północnej, jednak termin rozpoczęcia prac nad tym etapem nie jest znany.

Reklama