Mediolan: Milan pokazuje nowy stadion

źródło: własne | MK

Mediolan: Milan pokazuje nowy stadion Pochłonie ponad miliard złotych, pomieści ponad 40 tys. widzów i będzie pierwszym włoskim obiektem z rozsuwanym dachem. Wizualnie ma przypominać biurowiec, wpisując się łatwo w okolicę.

Reklama

Koncepcja opracowana przez łączone zespoły włoskich i międzynarodowych architektów (Politecnico di Milano, Arup) przewiduje obudowanie stadionu piłkarskiego o pojemności ok. 48 tys. widzów powierzchniami usługowymi i rekreacyjnymi. Dzięki temu stadion ma zostać całkowicie wygłuszony od zewnątrz. Ma też być bezboleśnie wkomponowany w otoczenie, co sugeruje poniższa wizualizacja:

New AC Milan Stadium

Trybuny zostaną wkopane w ziemię na ok. 10 metrów (dostęp do dolnych sektorów z poziomu gruntu), a mimo zastosowania rozsuwanej konstrukcji dachu całkowita wysokość części sportowej ma wynosić zaledwie 30 metrów.

New AC Milan Stadium

Z uwagi na kształt dostępnej działki na terenach Fiera Milano obiekt musi zostać zorientowany według rzadko stosowanej osi biegnącej z południowego zachodu na północny wschód (zamiast tradycyjnego układu północ-południe).

New AC Milan Stadium

Realizacja planu jest zależna od decyzji miasta. W przypadku pomyślnego przejścia ścieżki biurokratycznej budowa mogłaby zakończyć się jeszcze w 2018 roku. Budżet zaplanowano na poziomie 300-320 mln € (1,25 – 1,33 mld zł).

Reklama