Australia: Wkrótce finał walki o Sydney

źródło: smh.com.au; autor: michał

Australia: Wkrótce finał walki o Sydney Dwa wielkie projekty rywalizują o rządowe środki. Rynek sportowo-rozrywkowy zdominuje ANZ Stadium czy Allianz Stadium? Wszystko ma się wyjaśnić przed wyborami w marcu – zapowiada „Sydney Morning Herald”.

Reklama

W minionym roku rząd stanowy Nowej Południowej Walii (NSW) ogłosił w strategii rozwoju infrastruktury, że zamierza wpompować 600 mln $ (1,7 mld zł) w infrastrukturę sportową. W tej puli są środki zarówno na mniejsze, jak i największe inwestycje. Na pewno jednak nie wystarczy na wszystkie zgłoszone projekty.

Dwa kluczowe, które walczą o dofinansowanie, to przebudowa ANZ Stadium oraz Allianz Stadium. Oba projekty łącznie skonsumowałyby całkowicie rządowe środki – ANZ Stadium ma pochłonąć 350 mln $, a Allianz Stadium – 250. Oczywiście prywatni operatorzy tych obiektów nie mogą liczyć na pokrycie całego budżetu przez podatników, ale proszą o większościowy wkład ze środków publicznych.

Allianz Stadium & ANZ Stadium

„Proszą” to jednak mało powiedziane. Między dwoma największymi stadionami w Sydney trwa od 1999 ciągła batalia o rynek sportu i rozrywki. I choć Allianz Stadium jest dużo mniejszy, ma swoje sukcesy. Aktualnie odebrał dwóch ważnych najemców olimpijskiemu konkurentowi. To zespoły Waratahs oraz Swans.

Aktualnie trwają zaawansowane rozmowy władz NSW z zarządcami obu aren sportowych. Są prowadzone w całkowitej tajemnicy, ale wyniki powinny być ogłoszone przed wyborami do władz stanowych, które zaplanowano na 28 marca. Możliwe warianty? Według „Sydney Morning Herald” dofinansowania mogą otrzymać oba obiekty, ale w takim wariancie na pewno nie na całość zakładanych zmian. Może też dojść do wybrania jednego ponad drugi zaproponowany model.

Czego chcą operatorzy stadionów?

Według koncepcji przedstawionych w 2014, zarówno przebudowany Allianz Stadium, jak i poprawiony ANZ Stadium miałyby otrzymać rozsuwany dach nad boiskiem. Obaj operatorzy chcą też instalacji multimedialnych fasad (iluminowanych), powiększenia funkcji komercyjnych, a także dostępu widzów do szybkiego Internetu.

Znacznie większymi zmianami mogą być całkowita rekonfiguracja trybun (Allianz Stadium) czy stworzenie pierwszych w historii rozsuwanych dwupoziomowych trybun (ANZ Stadium).

Allianz Stadium

Anz Stadium

Reklama