Nowy projekt: Ośmiokątny Steigerwaldstadion w Erfurcie

źródło: własne

Nowy projekt: Ośmiokątny Steigerwaldstadion w Erfurcie Stadionów na planie ośmiokąta jest dosłownie garstka. W połowie 2016 będzie o jeden więcej, ponieważ plan dla Erfurtu zakłada niecodzienny układ trybun.

Reklama

Już na początku stycznia, za zaledwie dwa tygodnie, ma formalnie ruszyć budowa nowych trybun na Steigerwaldstadionie w Erfurcie. Tylko formalnie, ponieważ po ceremonii zaczną się jedynie prace przygotowawcze. Dopiero w lutym zacznie się właściwa rozbiórka i budowa nowych sektorów.

Z istniejącego Steigerwaldstadionu zachowana zostanie trybuna zachodnia, zbudowana w 1991 roku, a także maszty oświetleniowe. Co rzadkie wśród realizacji tego typu, stadion zachowa również bieżnię lekkoatletyczną.

Steigerwaldstadion

Co za tym idzie – nowe trybuny muszą mieć łuki. Choć w tym przypadku słowo „łuk” jest nie na miejscu. Na miejscu łuku staną bowiem trybuny z kantami. W sumie powstanie więc stadion na planie ośmiokąta, choć trzeba przyznać, że nowe trybuny mają stanąć stosunkowo blisko boiska. Łącznie z istniejącą zachodnią pomieszczą ok. 18,5 tys. widzów.

Koncepcja HPP Architekten z Dussedorfu w listopadzie 2014 została uznana za najlepszą w konkursie na kompleksową przebudowę stadionu w Erfurcie. Do pary z projektantami władze wybierały też wykonawcę. Od koncepcji do oddania gotowego obiektu projekt a pochłonąć 39,1 mln €, nieco ponad szacowane wcześniej 35 mln.

Steigerwaldstadion

W estetyce obiektu wyróżniać się będzie malowanie dachu, którego poszycie ma przypominać fale w barwach czerwono-białych. To ukłon nie tylko w stronę Rot-Weis Erfurt, ale też finansującego większość projektu (33,3 mln €) landu Turyngia i niemieckiego związku lekkoatletycznego.

Poza trybunami powstanie również nowy główny budynek na wschodzie obiektu. Znajdą się w nim biura, ale też centrum konferencyjne z 15 małymi i dwiema dużymi salami.

Reklama