Nowe stadiony: Dwa dla Man City, jeden dla Barnet FC

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Dwa dla Man City, jeden dla Barnet FC Dziś zapraszamy do odwiedzenia nowego i starego stadionu rezerwowego Manchesteru City. Na deser nowy, choć według życzeń klubu tylko tymczasowy stadion Barnet FC.

Reklama

City Academy Stadium, Manchester

City Academy Stadium© Manchester City FC

Otwarty formalnie tydzień temu, jutro przejdzie swój pierwszy mecz, a nawet dwa – zagrają męskie i żeńskie zespoły City oraz Manchester Metropolitan University. Nowy stadion rezerw/młodzieży/kobiecej drużyny Manchesteru City stoi zaledwie 300 metrów od Etihad Stadium i jest częścią jednego z najlepszych na świecie ośrodków treningowych – Etihad Campus.

City Academy Stadium© Manchester City FC

Cały kompleks z 14 boiskami (nie licząc tego na Academy Stadium) salami szkolnymi, centrum medycznym i fitness oraz biurami City powstał na 32 hektarach w latach 2011-2014. Sam stadion rezerwowy klubu potrzebował mniej czasu, ok. półtora roku.

Stadion oferuje ok. 7 tys. miejsc, głównie siedzących. Za bramkami znajdują się jednak skromne trybuny stojące. Rolę najważniejszej trybuny pełni wschodnia, gdzie znalazły się biura, loże oraz nawet aula prasowa z widokiem na murawę. Z kolei po zachodniej stronie pod obszernym dachem stadionu jest miejsce na nowe funkcje komercyjne.

 

The Hive, Londyn

The Hive© Stephen Willerton

Historia obiektu na północy Londynu zaczęła się w 2003 roku, gdy ruszyła budowa. Wówczas miał to być nowy dom Wealdstone FC, jednak partner komercyjny klubu upadł, wstrzymując budowę.

Zainteresowany ponownym podjęciem prac okazał się klub Barnet FC, który od dekady chciał opuścić przestarzały Underhill Stadium. Barnet FC w 2006 wygrali przetarg i przejęli tereny, prowadząc inwestycję do szczęśliwego końca w lipcu 2013.

Obiekt posiada miejsca siedzące wzdłuż boiska, w większości kryte, a także dwie trybuny stojące za bramkami. Po wschodniej stronie trybuna jest zespolona z halą, w której funkcjonują m.in. siłownia i centrum medyczne. Wokół stadionu jest też aż 8 boisk treningowych, co czyni The Hive jednym z najlepszych centrów treningowych Londynu.

Docelowo Barnet FC zamierza wycofać się z tego obiektu i zbudować na terenie gminy Barnet większy stadion, na ok. 10 tys. miejsc.

 

Ewen Fields, Hyde

Ewen Fields© Kai, BS-MA-BS.net

Powstały jeszcze w XIX wieku stadion piłkarski na wschodnich obrzeżach Manchesteru od 1919 roku służył klubowi Hyde United. Gospodarza zmienił dopiero w 2010, gdy United przechrzcili się na Hyde FC i zmienili barwy.

Zmiana była spowodowana w znacznej mierze partnerstwem z Manchesterem City. Wielki klub uratował Hyde przed bankructwem i zmodernizował stadion. Cała elewacja i dach z blachy trapezowej zmieniły barwy z czerwonych na niebieskie. W latach 2010-2014 ze stadionu korzystały na prawach gospodarza rezerwy City.

Ewen Fields ma nietypowy układ: główna trybuna znajduje się po wschodniej stronie, północna trybuna jest ustawiona krzywo względem boiska, a ogółem trybun jest pięć, nie cztery. Jakby tego było mało, najpopularniejsza wśród miejscowych Shed End wcale nie stoi za bramką, jak sugeruje człon End, lecz przy północno-wschodnim narożniku.

Reklama