Szczecin: Koncepcja dopracowana i dużo droższa

źródło: własne; autor: michał

Szczecin: Koncepcja dopracowana i dużo droższa Znikają maszty oświetleniowe z dachu, zmienia się strefa VIP, ale poza tym dopracowana wizja przebudowy niewiele się różni od tej zaprezentowanej w 2013. Z dwoma wyjątkami: stadion będzie mniejszy i droższy.

Reklama

W czwartek władze Szczecina i architekci z pracowni PPIP oficjalnie zaprezentowali uszczegółowioną koncepcję przebudowy Stadionu im. Floriana Krygiera. Najważniejsza różnica między tą z 2013 roku a nową nie leży ani w wyglądzie, ani w funkcjach. Jest nią cena.

Ponad rok temu, gdy prezentowano wizję PPiP, została ona wybrana w międzynarodowym konkursie jako najtańsza, możliwa do realizacji w bardzo niskim budżecie 48 mln zł brutto. Dziś wiemy już, że tamte szacunki były zdecydowanie zaniżone, a aktualny budżet planowany dla tej inwestycji to ponad 200% tamtej sumy – 100 mln zł.  

Stadion Pogoni Szczecin© PPIP

To bardzo zła wiadomość dla szczecinian, ponieważ właśnie brak pieniędzy jest głównym powodem, dla którego do dziś nie ruszyły prace. Nawet założonych wcześniej 48 mln zł w miejskiej kasie nie ma, choć przebudowa Stadionu Floriana Krygiera jest wpisana w wieloletni plan inwestycyjny.

Wzrost kosztu dla nowego stadionu to też argument dla przeciwników modernizacji, wśród których prym wiódł jeszcze kilka miesięcy temu prezes Pogoni Szczecin postulujący budowę od podstaw za 200 mln. Choć Szczecin planuje wydać 100 mln zł, efektem nie będzie nowy i nowoczesny stadion, lecz rozwiązanie kompromisowe. Trybuny pozostaną w zdecydowanej większości na nasypach i ze znaczącym oddaleniem od boiska. W oczy rzuca się też lokalizacje jednego z telebimów pomiędzy krzesełkami dla widzów, co ograniczyłoby kilkudziesięciu osobom widoczność.

Stadion Pogoni Szczecin© PPIP

Co się zmieniło względem 2013?

Porównanie uaktualnionej koncepcji z tą pierwotną nie ujawnia wielkich różnic. Zasadnicza to ta, że pojemność nie urosłaby jak planowano do 19 741 miejsc, a zostanie niemal na poziomie dzisiejszym – 18 731. W tej liczbie zmieści się jednak większy sektor dla niepełnosprawnych, a także 11 skyboksów na koronie stadionu. Strefa VIP nie będzie jednak większa od tej planowanej pierwotnie – przeciwnie. Wcześniej miały powstać aż dwa poziomy premium, teraz będzie tylko pas skyboksów, a otwarty sektor biznesowy będzie mniejszy.

Stadion Pogoni Szczecin© PPIP

Główne wytyczne są bez zmian – na północy powstanie zupełnie nowa trybuna główna z całym wymaganym przez UEFA/FIFA/PZPN i polskie prawo zapleczem. Znajdą się w nim pomieszczenia dla mediów, piłkarzy, sędziów i delegatów, centrum dowodzenia, a także siedziba Pogoni. Zadaszenie również niewiele się zmieni – zamiast na masztach lampy znajdą się na krawędzi dachu i tu duże różnice się kończą. Poszycie ze szkła ma pozostać wizualnie lekkie i proste.

Prace związane z rozpoczęciem budowy stadionu rozpoczną się najprawdopodobniej wiosną 2016 roku po zakończeniu dokumentacji i wyłonieniu w drodze przetargu wykonawcy inwestycji. Optymistyczny wariant zakończenia gruntownej przebudowy stadionu przewidziany jest na wiosnę 2019 roku.

Reklama