Nowe stadiony: Allianz Parque i „wielkie koło”

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Allianz Parque i „wielkie koło” To nie było wymarzone otwarcie – Palmeiras przegrali ze Sport Recife 0:2 w pierwszym meczu na Allianz Parque. Prezentacja już w bazie, a przy okazji dodajemy inny, może nawet ciekawszy stadion w Brazylii…

Reklama

Allianz Parque, Sao Paulo

Allianz Parque

Całkowita przebudowa jednego z najlepiej położonych stadionów Sao Paulo ruszyła w 2010 roku, równolegle z arenami Mistrzostw Świata 2014. W wypadku tego stadionu inwestycja nie była jednak częścią turnieju, lecz efektem prywatnego partnerstwa klubu z gigantem w zarządzaniu stadionami, AEG. Palmeiras mieli otrzymać zupełnie nową świątynię, w zamian dając AEG dostęp do lukratywnego rynku imprez w jednym z największych miast świata.

Od początku w planie było zachowanie północnego łuku starego stadionu, którego konstrukcja i układ miały wpisać się w układ nowej widowni. W ten sposób powstał plan stadionu z jednym końcem prawie prostokątnym, a drugim owalnym. Pierwszą koncepcję narysował Tomas Taveira, a ostateczny projekt zespół Edo Rochy. Według tej ostatecznej całość pokryła metaliczna plecionka z perforowanej blachy, a nad prostą bryłą góruje pięć wież, stanowiących jednocześnie ciągi komunikacyjne i główne odciągi dachu.

Allianz Parque

Pod dachem zaplanowano dwupoziomowe trybuny przedzielone pokaźnym pasem lóż. Zachowany północny łuk umożliwia np. ulokowanie sceny poza terenem boiska i ustawienie jej frontem do murawy (największe imprezy) lub do widowni na wyciętym z bryły „amfiteatrze” północnego łuku (mniejsze).

Allianz Parque

Budowa stadionu wystartowała co prawda jeszcze w 2010, ale pierwotnego terminu ukończenia w połowie 2013 nie udało się dotrzymać. Przestoje, tragiczny wypadek na budowie i zmiany koncepcji spowodowały oddanie obiektu dla publiczności dopiero 19 listopada 2014. Koszt wzrósł przy tym bardzo poważnie – z ok. 330 mln reali według wstępnych szacunków do ok. 630 mln.

Stadion nie zachował swej pierwotnej nazwy. Ze względów komercyjnych długoterminowym sponsorem została firma Allianz. W nowym nazewnictwie znalazło się jednak nawiązanie do przydomka starego stadionu (Parque Antarctica) – Allianz Parque. Wyboru dokonali kibice, szukając kompromisu między tradycją i komercjalizacją.

 

Estádio Kléber Andrade, Cariacica

Estadio Cleber Andrade

Pierwszy stadion w tej części Cariaciki powstał w 1983 roku i był własnością klubu Rio Branco. Trybuny o kształcie podkowy wydrążono we wzgórzu. Konstrukcja oparta w większości na ziemi była bardzo tania, jednak z czasem okazała się przestarzała. Tymczasem Rio Branco, które jeszcze w latach 1980. przyciągało nawet do 50 tys. widzów (nieoficjalne informacje, formalny rekord to ponad 32 tys.), w XXI wieku nie było w stanie utrzymać obiektu.

Dlatego w 2008 stadion przekazano władzom stanu Spirito Santo, które zobowiązały się przebudować obiekt jako jeden z centrów treningowych na Mistrzostwa Świata 2014. Inwestycja warta ok. 180 mln reali ruszyła w marcu 2010 i miała być zakończona wiosną 2014. Ostatecznie termin się przesunął, ale reprezentacja Kamerunu mogła spokojnie trenować na nowym obiekcie.

Estadio Cleber Andrade

Konstrukcyjnie stadion trybuny otrzymał w spadku po poprzedniku. Choć stopnice układano od nowa, to korzystały z tego samego podłoża, co pierwotne. Jednak zachowano tylko dwie trybuny wzdłuż boiska, północna została zburzona. Całość udekorowała imponująca korona – stalowy okrąg zadaszenia na wysokich żelbetowych pylonach.

Estadio Cleber Andrade

Rio Branco pozostają głównym użytkownikiem piłkarskim, jednak stadion ma służyć również jako regionalne centrum lekkoatletyki i obiekt treningowy przed Igrzyskami Olimpijskimi 2016. Wkrótce po otwarciu gościł też pierwszy koncert (Paul McCartney).

Reklama