USA: Wielki lej powstał przy narożniku boiska

źródło: newschannel5.com

USA: Wielki lej powstał przy narożniku boiska Podczas prac modernizacyjnych na stadionie akademickim w Tennessee ok. miesiąc temu zaczął się tworzyć lej. Początkowo miał parę metrów, dziś zmieściłby się w nim autobus.

Reklama

W Stanach Zjednoczonych to już nie nowość, ale nawet tam skala ogromnej dziury w ziemi zrobiła spore wrażenie. Podczas przebudowy Governors Stadium na Austin Peay State University w Tennessee lej krasowy zaczął się tworzyć ok. miesiąca temu.

Zapadała się ziemia pod bieżnią lekkoatletyczną, tuż przy narożniku boiska. Początkowo zagłębienie miało średnicę ok. 1,5 metra, ale zaczęło rosnąć wraz z trwającymi parędziesiąt metrów dalej pracami. Wykonawca zaprzągł więc do pracy koparki, by dotrzeć do źródła problemu. Dopiero po wkopaniu się na 12 metrów w głąb udało się znaleźć do stabilnego gruntu.

Zjawisko lejów krasowych jest w Tennessee dobrze znane, w tym przypadku wykonawca miał nawet zarezerwowane środki na usuwanie ewentualnych lejów, przewidując możliwość ich wystąpienia. To skutek wapiennego podłoża, w którym z czasem tworzą się podziemne groty. Właśnie zapadnięcie jednej z takich grot doprowadziło do powstania leju.

Tennessee sinkholeFot: News Channel 5

Tennessee sinkholeFot: News Channel 5

Reklama