Nowy stadion: Niedoszły stadion narodowy Luksemburga

źródło: własne

Nowy stadion: Niedoszły stadion narodowy Luksemburga W 2012 roku otwarto tu jedną trybunę. Wkrótce pojawił się plan, by dobudować jeszcze dwie i stworzyć narodowy stadion Luksemburga. Plan się nie ziścił, ale to wciąż najnowocześniejszy obiekt w kraju.

Reklama

Luksemburg jest jednym z tych krajów, o których rzadko mówi się w kontekście piłkarskim. A szkoda, ponieważ nie brakuje tam nie tylko ligowej rywalizacji, ale i ciekawych stadionów. Dziś naszą bazę zasila doskonały przykład – nowoczesny miejski stadion w Differdange.

Stade Municipal OberkornFot: Claude Piscitelli

Budowa nowego obiektu w południowej dzielnicy Oberkorn ruszyła w miejscu starego obiektu w 2011 roku. Dwa boiska i jedna duża trybuna to część dużego projektu publiczno-prywatnego (21 mln €), w ramach którego powstała również pływalnia i nowy parking wielopoziomowy dla 549 samochodów.

Od otwarcia w 2012 roku stadion jest używany zamiennie przez dwa miejscowe kluby – CS Oberkorn oraz FC Differdange 03. Powstała po południowej stronie boiska trybuna z okazałym dachem oferuje 1800 miejsc, a w sumie mecze na głównym boisku może oglądać do 2400 widzów.

Stade Municipal OberkornFot: Claude Piscitelli

Zaledwie kilka miesięcy po otwarciu władze miasta zaproponowały, by dobudować również trybuny północną i wschodnią (za zachodnią bramką jest linia kolejowa), dzięki czemu pojemność mogłaby wzrosnąć do ok. 8200 widzów i stadion stałby się narodową areną piłkarską. Koszt operacji szacowano na 13 mln €, jednak plan upadł.

W 2013 zapadła decyzja, że nowy stadion narodowy stanie 20km na wschód, przy południowej obwodnicy miasta Luksemburg. Obsłuży go pierwsza w kraju linia tramwajowa, a komunikacja drogowa jest nieporównanie lepsza od tej w Differdange.

Reklama