Lublin: Przebudowa stadionu Startu za rok?

źródło: KurierLubelski.pl; autor: michał

Lublin: Przebudowa stadionu Startu za rok? Dokładnie rok temu oglądaliśmy pierwsze wizualizacje. Koncepcję trzeba było zmienić po uwagach konserwatora zabytków, ale już jest gotowa. Prace mogą ruszyć za rok, ale pod warunkiem uzyskania dofinansowania – informuje KurierLubelski.pl.

Reklama

W pierwszej połowie kwietnia minionego roku oglądaliśmy pierwsze wizualizacje nowej trybuny z zapleczem dla stadionu Startu w Lublinie. Dzięki wartej nawet 30 mln zł inwestycji stadion miałby się stać sercem lubelskiej lekkoatletyki.

Co się zmieniło przez rok? Dokumentacja. Trzeba było dokonać zmian w koncepcji trybuny, ponieważ planowany za trybuną budynek był zbyt wysoki zdaniem konserwatora zabytków.

- Pierwotnie koncepcja przewidywała piętrowy budynek, który przesłoniłby widok na Stare Miasto. Zależy nam na przebudowie stadionu, ale musimy uszanować kontekst historyczny. Stare Miasto to największa wartość w krajobrazie Lublina – uzasadnia dla „Kuriera Lubelskiego” Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. By uczynić zadość oczekiwaniom konserwatora, budynek zostanie wkopany głębiej w ziemię.

Ratusz szacuje koszt inwestycji na 30 mln zł. To dużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę kończącą się inwestycję w znacznie większy stadion przy Krochmalnej. Dlatego miasto chce pozyskać środki zewnętrzne. - Z tego połowę stanowiłyby środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Znaleźliśmy się na liście inwestycji, które otrzymają dofinansowanie – zapewnia Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UM Lublin.

Wszystko wskazuje więc na to, że prace wystartują zgodnie z planem. Zgodnie, czyli dopiero w 2015 roku. Do połowy 2016 stadion miałby być gotowy na przyjęcie sportowców i widzów. W nowym układzie będzie 1500 miejsc na widowni.

Poniżej wizualizacje pierwotnej koncepcji, przed jej ostatnią aktualizacją:

stadion Startu

stadion Startu

Reklama