Katar 2022: Niespodziewane spowolnienie dla głównego stadionu

źródło: BDonline.com; autor: michał

Katar 2022: Niespodziewane spowolnienie dla głównego stadionu Takie sytuacje nie zdarzają się często, zwłaszcza gdy w grę wchodzi powstanie jednego z najdroższych stadionów w historii. A jednak organizatorzy Mundialu odrzucili wszystkie wizje architektów. Nie były dość imponujące.

Reklama

Lusail Iconic Stadium ma być główną areną Mistrzostw Świata 2022 i największym stadionem Kataru. To też jeden z trzech obiektów, który miał ruszyć z kopyta jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie ma na to szans. Trwający od 2013 roku międzynarodowy konkurs architektoniczny najpierw był przedłużany bez rozstrzygnięcia, a teraz został anulowany.

Według serwisu BDonline.com głównym powodem był fakt, że żadna ze zgłoszonych koncepcji nie wzbudziła wystarczającego zainteresowania u gospodarzy. Decyzja, co zrozumiałe, nie cieszy uczestników konkursu, którzy zainwestowali ogromne środki w przygotowanie swoich wizji nowego 86-tysięcznika. Choć lista biur architektonicznych uczestniczących w postępowaniu nie jest jasna, były wśród nich czołowe światowe pracownie.

Pierwotnie rozstrzygnięcie konkursu miało się odbyć w grudniu 2013. Z jednej strony decyzja o odwołaniu konkursu po miesiącach oczekiwania  to sygnał, że Katar czeka na wyjątkowo imponującą koncepcję, która odzwierciedli jego tożsamość i ambicje. Z drugiej, bardziej praktycznej strony, niezależnie od dalszych kroków Katarczyków, na pewno dojdzie do znaczącego poślizgu w przygotowaniu obiektu.

Początkowa koncepcja przedstawiona FIFA:

Lusail Iconic Sadium

Lusail Iconic Sadium

Reklama