Białystok: Pierwsze dźwigary założone, reszta w dwa miesiące

źródło: Poranny.pl; autor: michał

Białystok: Pierwsze dźwigary założone, reszta w dwa miesiące Wykonawcy zainstalowali już dwa pierwsze dźwigary dachowe nad nowymi trybunami. Od dziś tempo instalacji ma być zwiększone, by główna konstrukcja dachu była gotowa w połowie czerwca.

Reklama

Dwa pierwsze dźwigary, które w minionym tygodniu dojechały na plac budowy Stadionu Miejskiego, są już zainstalowane nad północno-zachodnim łukiem. Choć to zaledwie 2% całej konstrukcji dachu, montaż obu dźwigarów był bardzo istotny i trudniejszy niż w pozostałych przypadkach.

- Musieliśmy zintegrować go z częścią już istniejącej konstrukcji, która w ciągu roku nieco osiadła – mówi dla „Kuriera Porannego” Marek Supruniuk z Promostalu (podwykonawcy dachu), kierownik kontraktu. – Konieczny był również demontaż słupa oświetleniowego o bardzo delikatnej konstrukcji, co wymagało precyzji i sporego nakładu pracy, wykonywanej w trudnych warunkach, na wysokości. Montaż kolejnych dźwigarów będzie już łatwiejszy – dodaje.

Promostal zamierza instalować ok. 5 dźwigarów w każdym kolejnym tygodniu, zaczynając już teraz. Dzięki temu montaż całej głównej konstrukcji dachu powinien zakończyć się w połowie czerwca. Ze względu na układ konstrukcji, 40-metrowe dźwigary nazywane są serkami. W sumie będzie ich 100, a cała konstrukcja dachu ma ważyć ok. 3 tys. ton.

Poniżej można zobaczyć piątkowe zdjęcia z zainstalowanym pierwszym dźwigarem północno-zachodniego łuku. Warto przy okazji spojrzeć, jak przybywa prefabrykatów na północnej trybunie.

Stadion Miejski w BiałymstokuFot: Es12077

Stadion Miejski w BiałymstokuFot: Es12077

Stadion Miejski w BiałymstokuFot: Es12077

Stadion Miejski w BiałymstokuFot: Es12077

Reklama