Nowy projekt: To powstaje na Puchar Narodów w Libii

źródło: własne; autor: michał

Nowy projekt: To powstaje na Puchar Narodów w Libii Trzy wielkie łuki mają nawiązywać do nazwy miasta Trypolis (trójmiasto). Ale tak naprawdę imponujący 71-tysięcznik nie stanie nawet w samym Trypolisie…

Reklama

Tajura to samodzielne miasto, choć jest częścią 2-milionowej metropolii Trypolisu. Pochodząca z greki nazwa libijskiej stolicy dała początek koncepcji narodowego stadionu. Na planie koła powstanie centralny stadion rozdzielony na trzy równe części przez wysokie łuki. Po jego trzech stronach staną trzy inne obiekty – kryta pływalnia, hala widowiskowa i centrum sportowo-rozrywkowe.

Libya National Stadium

Sporo tych trójek, a my dodamy jeszcze jedną: realizacja stadionu potrwa dokładnie 30 miesięcy. Tyle czasu dostała libijska filia firmy Porr z Austrii. To oznacza, że z końcem lata 2016 na wschód od Trypolisu mają się już wznosić nowe symbole miejscowego sportu. Sama koncepcja stadionu nie jest jednak nowa, powstała już w 2010. Budowę uniemożliwiła wtedy wojna domowa.

Libya National Stadium

Teraz jest inaczej, ponieważ oficjalne rozpoczęcie budowy odbyło się w minioną środę. Poza przedstawicielami libijskiego rządu oraz samorządowcami obecni byli m.in. przedstawiciele GMP Architekten. To właśnie ta firma stworzyła koncepcję i teraz odpowiada za przygotowanie dokładnej dokumentacji, podczas gdy prace przygotowawcze ruszyły.

Względem pierwszych zapowiedzi z 2010 stadion zmienił się bardzo znacząco co do pojemności, zamiast 50 tysięcy ma mieścić 71 tysięcy miejsc. Całość założenia ma jednak pozostać bez zmian, w tym szacowany podział trybun na trzy poziomy, dlatego architekci ilustrują projekt starymi wizualizacjami.

Libya National Stadium

Nowy stadion narodowy docelowo otrzyma z pewnością bardziej określoną nazwę. Chwilowo pozostaje jednak w wersji roboczej i jest częścią ogromnego planu rozbudowy infrastruktury sportowej. W 2016 roku Libia ma mieć już 11 nowych stadionów, w tym kolejny wielki obiekt w Benghazi, którego budowę również wstrzymała wcześniej wojna.

Ukończenie stadionów jest konieczne, ponieważ kraj zamierza z powodzeniem przeprowadzić u siebie Puchar Narodów Afryki w styczniu 2017. Otwarcie oraz finał mają być rozegrane na prezentowanym dziś obiekcie.

Reklama