Nowe projekty: Stadionowe derby Płowdiw

źródło: własne; autor: michał

Nowe projekty: Stadionowe derby Płowdiw Botev i Lokomotiv rywalizują ze sobą od ośmiu dekad. Ich stadiony, jak w Krakowie, dzieli niespełna 700 metrów. Teraz rozgrywają jedną z najważniejszych bitew, o nowe stadiony. Wszystko wskazuje, że znów górą będzie Botev.

Reklama

Botev to najstarszy istniejący do dziś klub w Bułgarii (1912). Tymczasem Lokomotiv nie tylko powstał później, ale też dopiero w 2004 sięgnął po pierwsze mistrzostwo. W ostatnim czasie jednak nie tylko na boisku oba kluby rywalizują. W obu bowiem pojawiły się plany budowy nowych stadionów. Oto one!

Stadion Hristo Botev

Pierwsza koncepcja nowego stadionu została pokazana w 2012 roku. Wkrótce ruszyły pierwsze prace fundamentowe na wschodzie istniejącego Stadionu Hristo Boteva. Ponieważ jednak prace nad projektem trwały, a klub dopiero w lutym 2014 roku otrzymał od miasta prawo własności na kolejnych 35 lat, postępy były niewielkie.

Stadion Lokomotiv PlovdivFot: PFK Botev Plovdiv

Wreszcie w marcu 2014 PFK Botev zaprezentowało ostateczną koncepcję stadionu piłkarskiego, który ma zostać otwarty już w maju 2015. Całkowicie zamknięta bryła ma być utrzymana w żółto-czarnych barwach klubu, a jedynym elementem zachowanym po poprzednim stadionie będą zabytkowe schody na trybunę główną, ukryte za szklanym frontem na zachodzie obiektu.

Stadion Lokomotiv PlovdivFot: PFK Botev Plovdiv

Jednopoziomowe trybuny pomieszczą 18 788 widzów. Podział miejsc tradycyjny – północna trybuna będzie użytkowana przez fanatyków i otrzyma ułożony z krzesełek wzór z numerem 12, dla 12. zawodnika. Na południu znajdzie się sektor gości (1500-1600 miejsc). Tylko pierwsze rzędy (25% pojemności) mogą nie być chronione przed deszczem, wszystkie pozostałe miejsca będą zadaszone.

Inwestycja jest finansowana ze źródeł prywatnych właściciela klubu, Tsvetana Vassileva, jednego z najbogatszych ludzi w Bułgarii. Do czasu realizacji projektu Botev będzie rozgrywał mecze na treningowym stadionie, również zbudowanym ze środków miliardera.

 

Stadion Lokomotiv

Koncepcja gruntownej przebudowy Stadionu Lokomotiv została zainicjowana przez kibiców i powstała w 2010 roku. Według założeń autora trzy istniejące trybuny o układzie litery „U” miałyby zostać przebudowane i zadaszone, podnosząc standard i otrzymując nowe zaplecze. Tylko częściowo korzystałyby z historycznych wałów, a z zewnątrz żelbetową konstrukcję zaplecza miałyby pokryć biało-czarne kompozyty, w barwach klubu.

Stadion Lokomotiv PlovdivFot: PFK Lokomotiv Plovdiv

Jedyną zupełnie nową trybuną miałaby być Besika – sektor dopingujących kibiców na północy. Ta część dotychczasowego obiektu została częściowo zburzona w 2004 roku, a drugą połowę łuku usunięto wiosną 2013. W miejscu starej konstrukcji zaplanowano jednopoziomową trybunę zintegrowaną z halą widowiskową. Na piłkarskiej trybunie miejsc byłoby 4 tysiące, a w hali za nią 1400 miejsc. Dach widowni piłkarskiej to przedłużenie zadaszenia hali, kryjące ok. 80% widzów.

Stadion Lokomotiv PlovdivFot: PFK Lokomotiv Plovdiv

Budowa nowej Besiki miała się rozpocząć w 2013 roku po tym, jak zburzono resztkę starej trybuny północnej. Powstało również docelowe oświetlenie, jednak po wycofaniu się właściciela klubu Veselina Mareszkiego realizacja planu stanęła przed właściwą budową.

Reklama