Warszawa: Basen Narodowy? Ależ owszem, czemu nie!

źródło: BoardSeekerMag.com; autor: michał

Warszawa: Basen Narodowy? Ależ owszem, czemu nie! Wkrótce Warszawa pobije rekord wszech czasów, a wszystko dzięki powstaniu wielkiego basenu w miejscu murawy. Przez trzy dni będą na nim walczyć najlepsi windsurferzy, a później skorzystać z basenu będą mogli też widzowie.

Reklama

W tej chwili kalendarium na wrzesień na stronie Stadionu Narodowego świeci pustkami. Jednak organizatorzy turnieju windsurfingowego PWA World Tour już ogłosili, że we wrześniu zawitają do Warszawy. W dniach 5-7 września Narodowy ma się stać największą w historii zamkniętą areną zmagań tego rodzaju.

By tak się stało, powstanie sztuczny basen o powierzchni 90x33m i głęboki na metr. Podłoże pozbawione murawy jest na to przygotowane. Co prawda pod placem gry znajdują się podziemne kondygnacje, ale zalanie im nie grozi. Specjalnie wzmocniona w trakcie budowy platforma powinna z powodzeniem poradzić sobie z obciążeniem prawie 3 tys. ton wody.

Stadion Narodowy

Na czas imprezy pojemność największego polskiego stadionu spadnie to 40 tysięcy, ponieważ część trybun zostanie wyłączona z użytkowania. Niedostępne miejsca są wymuszone przez instalację 34 wielkich dmuchaw. To one pozwolą windsurferom rozwinąć wielkie prędkości i stworzyć ciekawe widowisko. Prędkość powstałego wiatru to ok. 65km/h tuż przy dmuchawach i ok. 30km/h przy drugim końcu basenu, niedaleko widzów.

Trzydniowa impreza przewiduje występy w różnorodnych konkurencjach – slalomie, freestyle’u i skokach na desce. Ostatniego dnia, w niedzielę, zaplanowano też rodzinne imprezy, dając nawet możliwość skorzystania z basenu części widzów.

Wydarzeniom na basenie towarzyszyć będą wielka wystawa łodzi i targi żeglarskie. Jak zapewnił w rozmowie z BoardSeekerMag.com organizator Steve Allen, wybór obiektu nie był przypadkowy. PWA zdaje sobie doskonale sprawę z ironicznego miana „Basenu Narodowego” powstałego w 2012 roku. Inicjatorzy zamierzają ten wizerunek zmienić i pokazać, że basen na tym stadionie świadczy o jego niezwykłej uniwersalności.

Warto przy tym podkreślić, że organizacja imprezy nie koliduje z walką Polaków o Euro 2016. Zawodnicy Reprezentacji w terminie turnieju windsurfingowego zmagać się będą z Gibraltarem na wyjeździe.

Reklama