Nowy stadion: Wielki wąż z Shenzhen

źródło: własne

Nowy stadion: Wielki wąż z Shenzhen Kompleks, na którym zamykano i otwierano Uniwersjadę 2011 doczekał się publikacji na Stadiony.net. Główny stadion nie jest może największy, ale całość pochłonęła gigantyczne 7,6 mld zł!

Reklama

Międzynarodowy konkurs na koncepcję ogłoszono wiosną 2008 roku i jeszcze w listopadzie ruszyły prace przygotowawcze. Właściwa budowa zaczęła się w lutym 2009 i zakończyła na początku 2011 roku jako jedna z najważniejszych inwestycji przed Uniwersjadą 2011, organizowaną w Shenzhen.

Shenzhen Bay Sports Center

Za całkowitą kwotę aż 2,3 mld $ powstał kompleks sportowy zajmujący 335 tys. m2, w ramach którego wspólna bryła złączyła pływalnię, halę widowiskową o pojemności 13 tys. osób i stadion wielofunkcyjny z kolejnymi 20 tysiącami miejsc.

Shenzhen Bay Sports Center

Futurystyczna perforowana elewacja i jednocześnie zewnętrzna konstrukcja stadionu biegnie z zachodu na wschód, otwierając się na wody Zatoki Shenzhen wielkimi wrotami stadionu. Widownia jest ulokowana w taki sposób, by większość widzów miała widok na zewnątrz, a we wschodnią trybunę wbudowano również taras widokowy.

Poza trzema obiektami głównymi kompleks składa się również z biurowca, boiska treningowego oraz kompleksu mniejszych pól gry, głównie do tenisa.

Reklama