Bilbao: Athletic będzie musiał oddać pieniądze za stadion?

źródło: Independent.co.uk; autor: michał

Bilbao: Athletic będzie musiał oddać pieniądze za stadion? Komisja Europejska bada, czy nie doszło do nielegalnej pomocy publicznej przy budowie nowego San Mames. Jeśli obawy się potwierdzą, Athletic może zostać zmuszony do zwrotu pieniędzy – pisze „The Independent”.

Reklama

Brytyjski „The Independent” relacjonuje, że dziś Komisja Europejska potwierdziła prowadzenie całej serii spraw w związku z możliwą nieuprawnioną pomocą publiczną dla hiszpańskich klubów. Niektóre problemy sięgają lat 1990. (np. pozwolenie na nieprzyjęcie przez Barcelonę, Osasunę, Athletic Bilbao statusu spółek). Dwie sprawy analizowane są w związku z korzyściami Realu Madryt, który ma status organizacji not-for-profit, choć jest takim samym podmiotem komercyjnym jak inne kluby.

Z punktu widzenia naszego serwisu najważniejsza jest jednak kwestia budowy nowego San Mames. W związku z możliwymi nieprawidłowościami przy finansowaniu otwarto w sierpniu sprawę. Jej numer (SA.37199) cytuje nawet dziennik, zapewniając, że dziennikarz widział akta.

San Mames BarriaFot: Christian Córdoba

Zapewnienie jest o tyle istotne, że komisarz ds. konkurencji w Komisji Europejskiej zaprzecza, by znał takie postępowanie. Jednak Joaquin Almunia jest nie tylko komisarzem, ale też kibicem Athletiku Bilbao i jego bezstronność została już zakwestionowana przez europejskiego ombudsmana.  

Komisja Europejska bada, czy Athletic przyjął niezgodną z prawem pomoc od władz publicznych, ponieważ ponad połowa kosztów została pokryta przez podmioty samorządowe: 50 mln € od władz prowincji, 50 mln € od władz regionu i 11 mln € od władz miasta, w sumie 111 mln € (ok. 460 mln zł).

Jakie konsekwencje grożą klubom z Hiszpanii, jeśli związane z nimi zarzuty zostaną zweryfikowane jako słuszne? – Nie jestem Platinim. Nie wiem, co powinna lub czego nie powinna robić UEFA. Kontrola dotyczy wykorzystania środków. Kiedy uznajemy, że publiczne wsparcie jest przyznawane niezgodnie z zasadami, konsekwencją naszej decyzji jest… odzyskanie środków od beneficjenta – powiedział Joaquin Almunia podczas rozmowy z dziennikarzem.

Reklama