Nowe: Iracki 30-tysięcznik i aktualizacje z Turcji

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe: Iracki 30-tysięcznik i aktualizacje z Turcji Budowa i projekt nowego irackiego stadionu w prowincji Anbar, a także solidne aktualizacje z Turcji: nowy stadion w bazie i dwie odświeżone prezentacje czołowych aren sportowych tego kraju. Zapraszamy!

Reklama

Al Anbar Stadium (projekt oraz budowa)

Al Anbar Stadium

W największej prowincji Iraku, znanej choćby z wojennych doniesień o walkach w Faludży, powstaje dziś kolejny już nowy irakijski stadion piłkarski. Obiekt o wartości 166 mln dinarów (ok. 310 mln zł) stanie się częścią kompleksu sportowo-rekreacyjnego z mniejszym stadionem lekkoatletycznym oraz hotelem.

Ponieważ futbol jest najbardziej popularnym sportem Iraku, bieżni nie ulokowano na głównym stadionie, którego trybuny będą okalać jedynie boisko piłkarskie i w ten sposób zaoferują dobrą widoczność.

Al Anbar Stadium

Projekt od 2011 r. opracowywała turecka pracownia Azaksa, która ma na swoim koncie wiele realizacji sportowych w rodzimym kraju. Od początku stadion miał oferować pełne zadaszenie widowni i przewiewne, ale zacienione zaplecze trybun. Pierwotnie miała powstać ażurowa siatka z wzorami typowymi dla krajów arabskich, jednak ostatecznie zdecydowano się na inne rozwiązanie – widzów przed żarem będzie chronić 66 segmentów membrany tworzących symboliczną kolumnadę.

Al Anbar Stadium

Wykonawca budowy prace rozpoczął jesienią 2012, a trybuny z ziemi zaczęły się wyłaniać na początku 2013. Już latem zarys trybun był gotowy, a układanie prefabrykowanych stopni zaawansowane nawet na górnym poziomie trybun. Firma Gurtas ma zakończyć inwestycję w 2014 roku.

 

Özer Türk Stadyumu (nowy stadion)

Ozur Turk Stadyumu

Stadion w Kusadasi na zachodnim wybrzeżu Turcji powstał w oparciu o naturalne zbocze, na którym oparto południową trybunę. Początkowo była ona częściowo zadaszona, jednak z czasem zadaszenie zdemontowano.

Za to w latach 1990. po północnej stronie stanęła większa trybuna o żelbetowej konstrukcji, zadaszona w całości i wyposażona w krzesełka. Dzięki niej stadion spełniał wymogi UEFA. Jednak miejscowy Kusadasispor zamiast awansować z drugiej ligi na najwyższy poziom upadł do poziomu amatorskiego.

 

Zaktualizowane prezentacje:

Atatürk Olympiat Stadi

Ataturk Olympiat Stadi 

Şükrü Saracoglu Stadyumu


Sukru Saracoglu

Reklama