Kuwejt: Piękny stadion, ale czy kiedyś go otworzą?

źródło: KUNA.net.kw

Kuwejt: Piękny stadion, ale czy kiedyś go otworzą? Jest gotowy od 2007 roku, a mimo to nie odbył się oficjalny mecz otwarcia. I nieprędko się odbędzie, ponieważ kolejne zastrzeżenia powodują przekładanie terminu otwarcia. Kiedy będzie przygotowany? Wkrótce, już od 6 lat.

Reklama

Wykonawcę wybrano jeszcze w 2000 roku, umowę udało się podpisać wkrótce potem. Ale z początkiem budowy w Al-Ardiji na południe od miasta Kuwejt nie udało się wystartować przez kolejne 4 lata. Dopiero pod koniec 2004 ruszyły prace, w 2005 wbudowano kamień węgielny. Już wtedy tempo było krytykowane.

Trochę wbrew krytykom budowa zaprojektowanego przez Niemców giganta na 60 tys. widzów zakończyła się już w 2007 roku i stadion o finezyjnej formie zaczął dominować nad krajobrazem okolicy. Zwłaszcza nocą, gdy jego efektowna iluminacja rozjaśnia mrok.

Jaber stadium

Cóż z tego, skoro od tego momentu Jaber Al-Ahmad Al-Sabah International Stadium od tego czasu poza kilkoma imprezami stoi pusty i czeka na otwarcie? Powodów jest bardzo wiele, choć niewiele z nich wygląda przekonująco.  

Pierwszym była niewystarczająca liczba toalet. Później zbyt mało przestrzeni magazynowej. Później potrzeba wymiany części schodów na ruchome. Później administracja przypomniała sobie o braku osobnej drogi wewnętrznej dla VIP-ów. Później przyszły też zmiany w pomieszczeniach, liczbie oraz układzie wejść i wyjść, powiększanie parkingu z 5750 miejsc parkingowych na ponad 6000. I tak w kółko.

Jaber stadium

Dziś otwarcie zostało przełożone po raz kolejny. Tym razem już bez podawania żadnego terminu, bo i po tych z 2008, 2010 i 2011 roku zostały jedynie wspomnienia. Przyczyna brzmi znacznie bardziej poważnie niż dotąd, ponieważ zauważono pęknięcie monstrualnych żelbetowych kolumn podtrzymujących konstrukcję.

Naukowcy z Kuwait Institute for Scientific Research (KISR) otrzymali za zadanie zbadanie sytuacji. Dopiero po pozytywnej ocenie konstrukcji sprawa zostanie przekazana do rządu, by ten zatwierdził możliwość otwarcia obiektu i wtedy zostanie ustalony termin inauguracji. Kiedy? Przewodniczący Biura ds. Młodzieży i Sportu (PAYS) Faissal Al-Jazzaf zapowiedział jedynie, że sprawa powinna zostać załatwiona wkrótce.

Reklama