Nowe stadiony: Nicea, Dunkierka i Saint-Avold

źródło: własne

Nowe stadiony: Nicea, Dunkierka i Saint-Avold To już drugi stadion otwarty przed Euro 2016, choć ten pierwszy był w planie jeszcze zanim Francuzi aspirowali o Euro. Do najnowszego nabytku Ligue 1 dołączają również dwa mniejsze, bardziej kameralne stadiony.

Reklama

Allianz Riviera

Allianz Riviera

Budowa nowego stadionu w Nicei trwała niemal równo dwa lata, minimalnie przekraczając wstępny harmonogram. Obiekt zaplanowano przy okazji Euro 2016, a jego pojemność na poziomie ponad 35 tys. widzów została rozłożona na trzy poziomy widowni. W ten sposób pojemność może być pomniejszana w przypadku niższego zainteresowania.

Obiekt stanął przy zachodniej granicy miasta, wzdłuż głównych węzłów drogowych regionu. Za jego projekt odpowiadała pracownia Willmotte et Associees, która przewidziała obiekt prosty, pokryty półprzezroczystymi panelami. Z uwagi na swą ekologiczność (m.in. panele słoneczne na dachu, wykorzystanie drewna w konstrukcji). Robocza nazwa brzmiała Nice Eco Stadium. Ostatecznie jednak stadion uzyskał sponsora w postaci firmy Allianz w 2012. Na co najmniej 9 lat nazwa to Allianz Riviera.

Obiekt został otwarty spotkaniem z FC Valenciennes 22 września 2013. To samo spotkanie, wygrane efektownie 4:0, pozostaje też rekordem frekwencji z liczbą prawie 34,5 tysiąca osób.

 

Stade Marcel-Tribut

Stade MArcel-Tribut

Obiekt położony w Dunkierce na północy Francji powstał w 1930 roku, jednak w trakcie II wojny światowej został zniszczony. Pierwszą trybunę, główną, odbudowano w 1958 roku, a jej przeciwległy odpowiednik w 1960.

Sektory za bramkami rozszerzyły pojemność do ok. 12 tysięcy, jednak ta później musiała zostać obniżona, gdy zainstalowano krzesełka i zmieściły się normy bezpieczeństwa.

 

Stade du Centre Saint-Avold

Stade Saint-Avold

Piłkarsko-lekkoatletyczny stadion to największy obiekt sportowy w miasteczku Saint-Avold na wschód od Metz, tuż przy granicy z Niemcami. Obiekt ma jedną krytą trybunę o żelbetowej konstrukcji, która mieści mniejszość z ok. 3 tys. widzów. Pozostali muszą znaleźć miejsce wokół bieżni.

Reklama