Nowe projekty: Turecki boom stadionowy

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe projekty: Turecki boom stadionowy Dwa już oddano do użytku, kolejnych 18 jest w drodze. W sumie turecki rząd zamierza w ciągu najbliższych lat zbudować na terenie całego kraju 20 stadionów! A przy okazji niektóre stadiony zwrócą się już po otwarciu...

Reklama

Türk Telekom Arena i nowy stadion w Mersinie już są gotowe. Ten drugi co prawda dopiero wejdzie w rytm meczowy po goszczeniu Igrzysk Śródziemnomorskich 2013, ale oba są częścią jednej strategii realizowanej przez TOKI – rządową agencję budownictwa mieszkaniowego. TOKI odpowiada w Turcji nie tylko za domy (a tych zbudowało w ostatnim czasie prawie 600 tysięcy), ale również za inne nieruchomości będące publicznymi inwestycjami.

- Realizujemy najbardziej kompletny pakiet inwestycji w historii sportu – zapewnił z dumą Ahmet Haluk Karabel, przedstawiciel TOKI, w wywiadzie dla agencji prasowej Anadolu. Poza dwoma już zrealizowanymi stadionami prace ruszają w całym kraju. - Dodatkowo, przetargi na kolejnych 11 stadionów zostały przeprowadzone i zaczęła się budowa. Jednocześnie siedem kolejnych stadionów czeka na przetargi i przygotowanie inwestycji – wylicza Karabel.

TOKI dąży do zapewnienia nowoczesnej infrastruktury sportowej w każdym regionie. Nie musi to być najwyższy poziom światowy z najwyższą możliwą pojemnością, ponieważ w budżecie rzędu ok. 2 mld $ musi zmieścić się nie kilka, a właśnie 20 obiektów, dodając do tego jeszcze m.in. wielką halę widowiskową na ok. 20 tys. osób i wiele mniejszych obiektów sportowych. Dlatego najmniejsze z aren piłkarskich pomieszczą ok. 25 tys. osób, a największe zbliżą się do granicy 40, z wyjątkiem Stambułu i Ankary.

Jednak, co ciekawe, TOKI zamierza niemal cały włożony kapitał odzyskać niemal momentalnie po wybudowaniu stadionów. I nie stanie się to dzięki dużym zyskom z zarządzania obiektami sportowymi, bo z tym nie wszędzie jest różowo – nie ma problemu w przypadku stadionu Galatasaray, ale na południowym wschodzie kraju i w innych mniejszych prowincjach może być trudno o wypracowanie dochodów.

TOKI realizuje więc inną strategię. Po otwarciu nowych stadionów – prawie zawsze powstających na obrzeżach – burzy stare, które były budowane jeszcze w centrach miast. W wielu przypadkach już sama wartość gruntu po starym obiekcie w pełni rekompensuje wydatki na nowe stadiony. Wyrazistym przykładem jest właśnie Galatasaray, którego Ali Sami Yen został „opchnięty” za gigantyczną sumę 322 mln $ (ok. 1 mld zł), podczas gdy Türk Telekom Arena kosztowała 120 mln € (ok. 460 mln zł).

W innych miastach nie da się tyle zarobić na wymianie stadionów, ale też stadiony są nieporównanie tańsze. Niektóre z projektów dodanych właśnie do naszej bazy są warte połowę lub nawet jedną trzecią sumy za arenę Galatasaray, więc i do odzyskania jest znacznie mniej. Tymczasem inwestorów na dobre działki w gęsto zabudowanych centrach miast nie brakuje. Zapraszamy na szybką podróż po ośmiu z realizowanych właśnie w Turcji wizji.

Gaziantep Arena

Gaziantep Arena

Potrzeba budowy nowego stadionu w Gaziantep na południowo-wschodnim skraju Turcji była deklarowana już kilka lat wcześniej, ale ostateczną koncepcję poznaliśmy dopiero pod koniec 2012 roku. Stadion ma mieć pojemność 36 tys. miejsc i potencjalnie będzie można go rozbudować do ponad 40 tysięcy w razie zapotrzebowania.

Prace przygotowawcze na placu budowy ok. 6 km od centrum miasta ruszyły w maju 2013, a cały obiekt powinien stanąć w 2015 roku.

 

Eskişehir Stadi

Eskisehir Stadi

Zapowiadany już kilkoma koncepcjami nowy stadion dla słynącego z fanatycznych kibiców Eskişehiru doczekał się w końcu realizacji. Od wiosny trwają prace ziemne na placu budowy, a już wiosną 2015 kibice otrzymają do dyspozycji obiekt z prawie 35 tysiącami miejsc siedzących.

Inwestycja dla „Es Es” jest finansowana z pieniędzy rządowych. Za niewielką sumę 107 mln lir powstanie obiekt prosty, ale funkcjonalny. Znakiem rozpoznawczym ma być dach utrzymywany przez 10 pylonów wznoszących się ponad obiekt.

 

Stadyum Samsun

Stadyum Samsun

Zapowiadany jeszcze w 2011 roku nowy stadion dla miasta Samsun otrzymał ostateczną formę w 2012, a budowa ma ruszyć w 2013 roku. Obiekt o pojemności ponad 34 tys. widzów ma powstać przy jednej z istotnych tras na obrzeżach miasta. Z zewnątrz ma być zintegrowany z pasażem handlowym, a obok zaplanowano budowę hali widowiskowej.

 

Izmit Stadi

Izmit Stadi

Stworzona w 2012 roku koncepcja biura Alper Aksoy zakłada budowę nowego stadionu na obrzeżach miasta Izmit, ok. 100km na wschód od Stambułu. Ma to być centralny obiekt sportowy prowincji Kocaeli i będzie finansowany z budżetu centralnego. Drugi przetarg na jego budowę ruszył w lipcu 2013. Stadion powinien być gotowy w 2015.

 

Antalya 100.yıl Stadyumu

Antalya 1000.yil Stadyumu

Koncepcję owalnego stadionu dla Antalyi stworzyło biuro AZ Aksu, które ma na koncie wiele realizacji sportowych na terenie Turcji i krajów ościennych. Zgodnie z planem na całym obwodzie trybuny mają mieć co najmniej trzy poziomy (!), choć jeden z nich będzie jedynie skromnym pierścieniem miejsc o podwyższonym standardzie.

Prace budowlane nad stadionem ruszyły wiosną 2013 roku i mają potrwać do 2015.

 

Adana Stadi

Adana Stadi

Nowy 33-tysięcznik dla południowej Adany ma powstać na północnych obrzeżach miasta (ok. 10km od centrum), gdzie aktualnie niemal nie ma zabudowy. Nie ma również dobrego dojazdu, jednak kwestie komunikacji mają być rozwiązane w najbliższych latach.

Stadion, mimo typowo piłkarskiego układu trybun, ma mieć dach na planie koła, wychodzący znacząco poza obręb trybun. Dodatkowe walory estetyczne ma zapewnić prosta, ale dynamiczna elewacja z licznymi perforacjami.

 

Sakarya Stadi

Sakarya Stadi

Pierwotnie planowany na 25 tys. widzów, ostatecznie nowy stadion dla Sakaryi powinien zbliżyć się do granicy 29 tysięcy miejsc siedzących na dwupoziomowych trybunach. Jego budowa ruszyła wiosną 2013 roku na obrzeżach miasta.

 

Hatay Stadi

Hatay Stadi

Położona najdalej na południe prowincja Hatay (przy granicy z Syrią) ma jeszcze w 2013 roku doczekać się rozpoczęcia budowy nowego stadionu. Ze względu na zapowiedzianą kolorystykę koncepcję biura Alper Aksoy nazwano „Bordo Beyaz Stadyum”, czyli Stadion Bordowo-biały.

Na dwupoziomowych trybunach ma zasiąść ok. 25 tys. widzów, a wokół obiektu powstanie rozległy kompleks sportowy z halą widowiskową, basenami i mniejszymi obiektami.

Reklama