Mundial 2018: Rząd rusza z pozostałymi stadionami

źródło: Vedomosti.ru; autor: michał

Mundial 2018: Rząd rusza z pozostałymi stadionami Niektóre są w budowie, ale reszta wciąż na nią czeka. Siedem stadionów ma kosztować w sumie 10 miliardów złotych, a wszystkie pilotować będzie wykonawca podlegający ministerstwu sportu – poinformował serwis Vedomosti.ru.

Reklama

Kontrakt na prace projektowe i budowlane na aż siedmiu stadionach Mistrzostw Świata 2018 wygrała firma FGUP Sport-inzhiniring, podlegająca ministerstwu sportu. Całość umowy opiewa na aż 104 mld rubli, czyli według aktualnych kursów prawie 10 mld zł.

Inwestycje obejmą sześć stadionów, których budowa jeszcze nie ruszyła. Chodzi o projekty w Kaliningradzie, Wołgogradzie, Samarze, Niżnym Nowogrodzie, Rostowie nad Donem oraz Jekaterynburgu.

Siódmym stadionem w pakiecie jest obiekt w Sarańsku. Jego budowa już ruszyła, jednak pierwsze prace finansowało miasto. Wczesne rozpoczęcie inwestycji miało w tym przypadku na celu wywalczenie lepszej pozycji w walce o miejsce na liście gospodarzy. Ostatecznie cel udało się osiągnąć i aktualnie wykonawca zszedł z placu budowy, a inwestycję przejmie Sport-inzhiniring.

Pozostałe stadiony Mistrzostw 2018 powstają w ramach bardziej zróżnicowanego finansowania. Stadiony w Moskwie (Łużniki), Sankt Petersburgu, Kazaniu i Soczi są współfinansowane przez samorządy regionalne, podczas gdy ostatnia arena – stadion Spartaka Moskwa – to inwestycja prywatna.

Zgodnie z oczekiwaniami FIFA wszystkie stadiony Mistrzostw powinny być gotowe do połowy 2016 roku. Jednak przekroczenie tego terminu nawet o rok jest dopuszczalne. Ostateczną datą w przypadku inwestycji mundialowych jest pół roku przed turniejem, kiedy areny muszą przechodzić testy funkcjonowania.

Reklama