Nowy projekt: Hazza Bin Zayed Stadium

źródło: własne; autor: redakcja

Nowy projekt: Hazza Bin Zayed Stadium Pochłonie fortunę, powstanie w bardzo szybkim tempie i… właściwie jest prawie gotowy. Nowy stadion dla mistrza Zjednoczonych Emiratów Arabskich ma być wzorem dla Półwyspu Arabskiego.

Reklama

Dotychczas najważniejszym stadionem w Al Ain (przy granicy z Omanem, ok. 150km na wschód od Abu Dabi) był ten imienia Szejka Khalify Bin Zayeda, zlokalizowany na wschód od centrum miasta. Jednak wraz z rozwojem klubu, który aktualnie jest mistrzem Emiratów, pojawiła się potrzeba budowy nowego obiektu.

Hazza Bim Zayed Stadium

Potrzeba była podyktowana nie tyle zbyt niską pojemnością, co zmieniającymi się standardami obiektów sportowych. Dlatego w połowie 2012 roku na północy śródmieścia ruszyła budowa nowego obiektu dla Al Ain FC, tym razem nazwanego na cześć brata aktualnego szejka, Hazzy Bin Zayeda.

Hazza Bim Zayed StadiumNowy obiekt powstaje w pustym kwartale z doskonałą komunikacją drogową. Jeszcze w 2012 roku były tam jedynie parkingi i składowiska materiałów. Dziś stoi już niemal gotowy stadion. Wraz z końcem czerwca zainstalowano ostatni segment finezyjnie wyprofilowanego dachu, a w tej chwili rośnie intensywnie nawadniana murawa.

Boisko będzie gotowe do rozgrywek w ciągu trzech tygodni. Wokół niego znalazły się trybuny o bardzo nietypowym układzie. Jedynie skromny dolny poziom okala całe boisko, a ponad nim znajdują się aż dwa kolejne balkony wzdłuż boiska, po jednym za bramkami i prawie nic więcej w narożnikach.

Ten niestandardowy układ z aż trzema poziomami może dziwić przy pojemności zaledwie 25 tys. widzów, zwłaszcza gdy zwykłe trybuny połączono z klimatyzowanymi pawilonami dla VIP-ów wyrastającymi poza sektory widowni. Jednak inwestor zapewnia, że właśnie dzięki temu układowi stadion będzie wzorcowym rozwiązaniem dla Półwyspu Arabskiego, dając wszystkim widzom świetny ogląd boiska i godząc wysokie zapotrzebowanie na miejsca o najwyższym standardzie (ok. 3 tys.) z umiarkowanym zainteresowaniem zwykłymi sektorami.

Inwestycję w niezwykle szybkim tempie zgodził się zrealizować holenderski potentat, firma BAM. Aktualnie Holendrzy instalują łuski fasady, które nocą mają rozświetlać okolicę. Wokół samego stadionu powstają również biurowiec, kompleks treningowy, parkingi i osiedle mieszkaniowe. Inwestycja pochłonie 145 mln €, a otwarcie zaplanowano na grudzień 2013.

Hazza Bim Zayed Stadium

Hazza Bim Zayed Stadium

Hazza Bim Zayed Stadium

Reklama