Bilbao: Dziś ostatnie pożegnanie San Mamés

źródło: athletic-club.net; autor: michał

Bilbao: Dziś ostatnie pożegnanie San Mamés Spotkanie Athletic Bilbao z reprezentacją Kraju Basków zakończy obchody stulecia słynnej „Katedry”, jednego z najbardziej rozpoznawalnych stadionów Europy. Hasło „Agur San Mames” pojawia się jednak od miesięcy.

Reklama

Dziś o 20:30 czasu lokalnego Athletic podejmie na San Mamés narodową reprezentację Kraju Basków. Widzowie otrzymali od klubu okolicznościowe bilety z hasłem „Agur San Mames” („agur” to po baskijsku „żegnaj”) dla uczczenia ostatniego już pożegnania z obiektem.

Stadion w Bilbao został otwarty w sierpniu 1913 roku, więc formalnie stulecia nie doczeka, ponieważ wkrótce rozpocznie się jego wyburzanie. Ostatni mecz ligowy nie zakończył się po myśli gospodarzy, którzy ulegli u siebie Levante. Jednak dziś nie chodzi już o ligowe punkty, lecz o samo pożegnanie.

Słowo „agur” zaczęło jednak pojawiać się w kontekście czołowej baskijskiej areny już kilka miesięcy temu. Gdy Athletic wprowadził obchody stulecia obiektu i wiadomo było, że to już ostatni sezon przed przeprowadzką na nowe trybuny, ludzie zaczęli spontanicznie żegnać się z obiektem, publikując w Internecie liczne zdjęcia czy filmy. Swoje „Agur” mówili również dziennikarze, poświęcając stadionowi czołowe miejsca na łamach nawet krajowych mediów.

Nowy sezon baskijski zespół w Primera División rozpocznie na ukońcoznych w ok. 70% trybunach San Mames Barria. Pozostałe sektory zostaną zbudowane w miejscu aktualnego stadionu, po jego zburzeniu. Będą czynne od sezonu 2014/15.

Agur San Mames

Reklama