Nowe projekty: Recife i Cariacica

źródło: własne

Nowe projekty: Recife i Cariacica Ten pierwszy projekt już trochę znamy, bo przypomina połączenie stadionów Sportingu Lizbona i projektu dla Polonii Warszawa. Wszystkie trzy tego samego autora. Z kolei drugi jest zupełnie oryginalny – prostszy, tańszy, ale znacznie ciekawszy.

Reklama

Arena do Sport

Arena do Sport

Ten prywatny projekt był forsowany od 2011 roku, choć ostateczną formę przyjął dopiero w 2012, gdy przedstawiono koncepcję Tomasa Taveiry i biura Pontual. Pierwsze nazwisko nasuwa się niemal samo na widok proponowanego stadionu, który przywodzi na myśl inne koncepcje tego autora.

Tym razem sam stadion jest niemal drugorzędny, ponieważ klub Sport do Recife otrzyma go w użytkowanie w zamian za przekazanie inwestorom zewnętrznym wyjątkowo atrakcyjnych terenów w jego sąsiedztwie, w okolicy Ilha do Retiro. Przy stadionie staną więc dwa wysokie biurowce, hotel oraz niewielkie centrum handlowe. Do tego parkingi wielopoziomowe z infrastrukturą sportową na szczycie, a także niewielki kompleks basenów.

Nowe trybuny pomieszczą ok. 46 tys. widzów na dwóch poziomach przeciętych trzema piętrami lóż biznesowych.

Budowa ma się rozpocząć od zburzenia istniejącego stadionu jeszcze w 2013 roku, a zakończyć w 2016. Projekt ma kosztować ok. 600 mln R$.

Estádio Kléber Andrade

Estadio Kleber Andrade

Stary stadion stanął w tym miejscu w 1983 roku i miał mieścić 80 tys. widzów, ale z powodu problemów finansowych zespołu Rio Branco nigdy nie udało się wprowadzić planu w życie. Również kłopoty klubu doprowadziły do przekazania obiektu władzom stanu Espirito Santo w 2008 roku.

Zapadła decyzja o rekonstrukcji obiektu. Projekt powstał w 2009 i zakładał postawienie wysokich trybun na nasypach po obu stronach boiska, a nad nimi okazałego dachu na planie koła. Przestrzenie za bramkami są otwarte, dając możliwość przyszłej rozbudowy z 22,8 tys. widzów do nawet 44 tysięcy.

Inwestycja ruszyła 6 marca 2010 i miała się zakończyć po 20 miesiącach. Niestety, nie udało się dotrzymać terminu i aktualnie planuje się otwarcie na luty 2014.

Reklama