Brazylia: Koszt przebudowy Maracany jeszcze wyższy – już 1,8 miliarda!

źródło: Spiegel.de

Brazylia: Koszt przebudowy Maracany jeszcze wyższy – już 1,8 miliarda! W tym tygodniu potwierdzono kolejną transzę niezbędną do ukończenia prac nad najsłynniejszym stadionem świata. Choć prace to tylko przebudowa, koszt inwestycji przekroczył pierwsze szacunki już dwukrotnie i wynosi ok. 1,8 mld zł, w przeliczeniu.

Reklama

Zgodnie z podstawowym budżetem prac z 2010 roku, koszt kompletnej przebudowy największego stadionu Brazylii miał oscylować wokół 950 mln zł (228 mln €). Już wtedy wielu oceniało, że to wartość skandaliczna, ponieważ planowane były tylko częściowe zmiany. Miały dotyczyć niższego poziomu trybun, przedłużenia dachu oraz optymalnego zagospodarowania komercyjnego przestrzeni pod trybunami.

Dziś liczby z 2010 roku to tylko odległe wspomnienie. W poniedziałek rząd stanu Rio de Janeiro zaakceptował kolejną dopłatę do inwestycji. Tym razem w wysokości 75,8 mln € (315 mln zł). W połączeniu z poprzednimi podwyżkami kosztów daje to liczbę aż 1,76 mld zł (lub 425 mln €).

Poniesione z publicznych pieniędzy koszty są krytykowane tym bardziej, że obiekt ma zostać przekazany w ręce prywatnego operatora.

Reklama