Rotterdam: Komisja Europejska uśmierci projekt stadionu?

źródło: telegraaf.nl

Rotterdam: Komisja Europejska uśmierci projekt stadionu? Budowa ma pochłonąć ponad 300 mln €, ale czy w ogóle ruszy? Ekspert w prawie europejskim ostrzega, że Komisja europejska może uznać wkład miasta jako niedozwoloną pomoc publiczną – podał telegraaf.nl.

Reklama

Projekt nowego stadionu dla 63 tys. widzów w Rotterdamie zakłada budżet na poziomie ponad 300 mln € (od 313 do 360 mln). Nawet połowę tej sumy – 165 mln – miałoby wyłożyć miasto. Tyle że stadion ma być budowany specjalnie dla Feyenoordu i to właśnie budzi wątpliwości.

Dr Flora Goudappel, specjalista w prawie unijnym, ostrzega przed realizacją planu w takim kształcie. Inwestycja może bowiem zostać uznana za prywatną przez Komisję Europejską, a wówczas wkład miasta byłby niedozwoloną pomocą publiczną, czyli łamałby prawo

Również eurodeputowany Dennis de Jong wskazuje na potencjalny sprzeciw Komisji Europejskiej. W ostatnim czasie już dwa stadiony stały się przedmiotem podobnych kontrowersji. Mowa o partnerstwie Realu Madryt i władz miasta (miasto odkupiło od Realu tereny, które wcześniej sprzedało dużo taniej) oraz PSV Eindhoven (miasto wykupiło teren pod Philips Stadion, choć w praktyce nie może z niego korzystać).

Reklama