Rotterdam: De Kuip może zostać pomnikiem?

źródło: Rijnmond.nl

Rotterdam: De Kuip może zostać pomnikiem? Jeśli Feyenoord zrealizuje swoje plany i zbuduje nowy stadion po drugiej stronie ulicy, to co stanie się z poczciwym De Kuip? Historycy architektury uważają, że powinien zostać przywrócony jego pierwotny kształt – wówczas będzie wyjątkowym zabytkiem. Relacja Rijnmond.nl.

Reklama

Pojawił się kolejny głos w debacie na temat przyszłości De Kuip w Rotterdamie. Biuro historyków architektury Crimson proponuje, by przywrócić obiekt do historycznej formy sprzed 75 lat. W dużym skrócie stadion musiałby stracić dach (nałożony w 1994), tymczasowe sektory tuż za boiskiem czy skyboksy.

Dzięki temu wartość historyczna wzrosłaby znacząco, a stadion mógłby stać się istotną atrakcją Rotterdamu, ponieważ już dziś De Kuip ma status legendarnego obiektu. Pod względem konstrukcyjnym wartość również jest bardzo wysoka – gdy stadion powstawał, należał do najbardziej zaawansowanych, by nie powiedzieć „przełomowych” obiektów piłkarskich.

Taki plan może zostać wdrożony, jeśli powiedzie się plan Feyenoordu i uda się zbudować zupełnie nowy stadion po drugiej stronie ulicy. Przypomnijmy, że klub wybrał już wykonawcę, ale ma sporą opozycję. Wielu kibiców, urzędników i niektórzy architekci uważają, że De Kuip ma szansę na dalszą rozbudowę i wykorzystanie przez kolejne dekady.

De Kuip

De Kuip

Reklama