Nowe stadiony: Morelia, León, La Piedad

źródło: własne

Nowe stadiony: Morelia, León, La Piedad Dwa mundiale i letnie igrzyska, aż tyle gościł tylko jeden z trzech dodanych właśnie stadionów w Meksyku. Wszystkie są warte uwagi, dlatego zapraszamy do nowych prezentacji!

Reklama

Estadio Morelos

Estadio MorelosFot: Rodro85

Prace nad nowym stadionem ruszyły w 1984 roku, gdy Morelia została wybrana jednym z miast-gospodarzy Mistrzostw Świata 1986. Niestety, jeszcze na etapie robót ziemnych pojawiły się problemy z gruntem i inwestycji nie dokończono, a miasto straciło swoją szansę.

Realizacja wielkiego planu ruszyła na nowo w 1988, kiedy grupa przedsiębiorców pozyskała finansowanie (w znacznej mierze ze sprzedaży lóż) i doprowadziła do powstania stadionu w półtora roku. Po ukończeniu obiekt przekazali władzom publicznym. Jego wyjściowa pojemność wynosiła ok. 45 tys., jednak już podczas inauguracji mogło na trybunach być nawet 52 tysiące. Jednak nawet z oficjalną pojemnością był największym stadionem piłkarskim w Meksyku poza miastami powyżej miliona mieszkańców.

Oficjalna nazwa honoruje bohatera meksykańskiej niepodległości, jednak z uwagi na długość rzadko słyszy się ją w całości (Estadio Generalísimo José María Morelos y Pavón).

Od początku miał jednopoziomowe trybuny za bramkami i aż czteropoziomowe, częściowo zadaszone wzdłuż boiska. Zmiany zaczęły zachodzić stosunkowo późno, bo dopiero w 2002, gdy zainstalowano oświetlenie. W 2004 pojawił się telebim, wymieniony na lepszy w 2010. W latach 2005-2008 zaczęły się poprawiać warunki bezpieczeństwa, natomiast generalny lifting przyszedł przy okazji organizacji Mistrzostw Świata U17 w 2011 roku, gdy otrzymał komplet krzesełek na wszystkich trybunach. Przy stadionie jest aktualnie ok. 4 tys. miejsc parkingowych.

Na co dzień stadionu używa zespół  Monarcas (wcześniej Atletico) Morelia, a drużyna narodowa Meksyku po raz pierwszy – i jak dotąd ostatni – zagrała tu w 2001, przegrywając z Bułgarią.

Estadio León

Estadio LeónFot: Rodro85

Niewiele stadionów na świecie może pochwalić się goszczeniem Igrzysk Olimpijskich i aż dwóch Mundiali. Zwłaszcza przy tak „niepozornych” rozmiarach. Typowo piłkarski obiekt powstał w półtora roku, w okresie 1965-67. Już rok po otwarciu gościł Igrzyska Olimpijskie 1968, wkrótce później Mistrzostwa Świata 1970, a kolejny wielki Mundial przyszedł w 1986 roku.

Jednopoziomowe trybuny mają zróżnicowaną wysokość, z najwyższą na północy, gdzie zasiadają fanatycy Club León. Nieznacznie niższe trybuny wzdłuż boiska dysponują zadaszeniem i tam też nadbudowano balkony dla VIP-ów.

Co ciekawe, wzorem największego stadionu Europy, stadionowi w León nadano przydomek „Camp Nou”, choć pochodzi on z języka katalońskiego, nie hiszpańskiego.

Estadio Juan Nepomuceno López

Estadio Juan N. LópezFot: Rodro85

Decyzja o budowie stadionu zapadła w 1993 roku. Jego nazwa nawiązuje do poprzednika, który stał na działce ofiarowanej właśnie przez patrona, Juana N. Lópeza. Tamten obiekt sprzedano, a zysk z transakcji w połączeniu z wynajmem aż 105 boksów na trzech poziomach głównej trybuny pozwolił sfinansować budowę nowego stadionu.

Prace ruszyły w 1993 roku, a zakończyły się w sierpniu 1994. Pierwszym meczem był sparing miejscowego Reboceros ze słynnym Monterrey.

Reklama