Baku: Wielkie zmiany na olimpijskim gigancie

źródło: własne / ABC.az / News.az

Baku: Wielkie zmiany na olimpijskim gigancie Budowa będzie ponad dwukrotnie droższa niż planowano, trybuny mają być większe, a sam projekt będzie… zupełnie inny od pierwotnej wersji. Oto garść szczegółów z przyszłego Stadionu Olimpijskiego.

Reklama

Budowa pierwszego w historii stadionu-gospodarza Igrzysk Europejskich (2015) ruszyła w czerwcu 2011 roku. Wówczas deklarowano realizację koncepcji  tureckiej pracowni TOCA Mimarlik, jednak w styczniu tego roku koreańska firma Heerim zaprezentowała nową, zaktualizowaną wersję stadionu. Ma mieścić nie 65, a 68 tysięcy widzów.

Ponieważ prace są wciąż na poziomie fundamentów, zmiana koncepcji była możliwa, jednak w sprawie całej inwestycji bardzo niewiele było do niedawna wiadomo. Co konkretnie uległo zmianie poza zewnętrzną formą obiektu? (zmiany zestawione poniżej)

Baku Olympic Stadium

Baku Olympic Stadium

Dziś wiemy już, że stadion nie powstanie w pierwotnym terminie, czyli w 2014 roku. Będzie gotowy zaledwie kilka miesięcy przed Igrzyskami, w marcu 2015. Nie będzie też kosztował 300mln $ (ok. 950 mln zł), lecz aż 640 milionów (2 mld zł).

Brak konkretów w mediach to jeszcze nie problem. Prawdziwym problemem jest brak informacji wśród mieszkańców, których władze poinformowały jedynie, że ich domy zostaną zburzone. Kilka osiedli ma zostać zrównanych z ziemią dla lepszego dojazdu z centrum Baku do nowego stadionu. Domy zostały już oznaczone, ale nikt nie wie ani kiedy, ani na jakich warunkach ma postępować rozbiórka.

Reklama